ŚRODA I CZWARTEK NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY!

W środę i czwartek na widzów czekają spotkania i debaty o różnorodnej tematyce- zapraszamy na rozmowę po filmie „Dlaczego podskakuję", debatę „Komedie romantyczne. Czy niszczą nasz związki?" oraz rozmowę „Ziemia płonie. Czy będzie więcej pożarów?"!

ŚRODA, 09 WRZEŚNIA

W środę widzowie wezmę udział w spotkaniach poświęconych autyzmowi oraz wpływowi komedii romantycznych na współczesne związki. Z widownią spotkają się twórcy filmów „Między nami” oraz „Truman Capote. Wysłuchane modlitwy”. 

Spotkanie: Niezwykły świat osób z autyzmem po pokazie filmu „Dlaczego podskakuję” („The Reason I Jump”), reż. Jerry Rothwell, kino Luna, sala B, 18:00

W trakcie spotkania organizowanego z Fundacją Synapsis porozmawiamy o złożoności i różnorodności autystycznego spektrum. W odniesieniu do filmu przyjrzymy się wyzwaniom, jakie stoją przed osobami z autyzmem, ale także przed nami jako społeczeństwem. Będzie także czas na dyskusję, zadawanie pytań.  Gościnią spotkana będzie Joanna Grochowska – psycholożka, wiceprezeska Zarządu Fundacji SYNAPSIS.

Więcej o spotkaniu: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/event/Spotkanie%253A-Niezwykly-swiat-osob-z-autyzmem.-Po-pokazie-filmu-DLACZEGO

Debata: Komedie romantyczne - czy niszczą nasze związki? Po pokazie filmu „Komedia romantyczna” („Romantic Comedy”) reż. Elizabeth Sankey, Kinoteka, sala 7, 20:00

Dlaczego komedie romantyczne są atrakcyjne i problematyczne zarazem? Jaki mają na nas wpływ? Jaki model miłości pokazują i czy ktoś jeszcze w ten model wierzy? W psychologii istnieje tzw. kompleks Kopciuszka. Kopciuszek czuje strach przed niezależnością i podświadomie dąży do tego, żeby ktoś się nią zaopiekował. Dzisiaj kobiety coraz rzadziej wypatrują księcia z bajki. Czy przyszedł czas na mężczyznę Kopciuszka? Jaki wpływ na odbiór komedii romantycznych ma zmiana wzorców kobiecości i męskości? Co powinno być inspiracją dla komedii romantycznych, żeby pokazywały współczesne związki? O tym porozmawiają aktorki Aleksandra Domańska oraz Roma Gąsiorowska, psychoterapeutka Katarzyna Miller oraz kulturoznawca dr Karol Jachymek z prowadzącą Martyną Harland. Partnerem debaty jest magazyn „Sens”. 

Więcej o spotkaniu: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/event/Debata%253A-Komedie-romantyczne---czy-niszcza-nasze-zwiazki%253F-Po-filmie-KOMEDIA

Film i spotkanie: „Między nami” („Between us”), reż. Dorota Proba. Po projekcji spotkanie z reżyserką Dorotą Probą oraz montażystką Katarzyną Orzechowską, Kinoteka, sala 2, 19:00

„Między nami” to intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę, zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń dla wymiany skrywanych emocji i wyznań. Film jest niepozbawionym humoru obrazem współczesnej miłości, wnikliwie przygląda się znaczeniu bliskości i obecności drugiego człowieka.

Więcej o filmie: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Miedzy-nami

Film i spotkanie online: „Truman Capote. Wysłuchane modlitwy” („The Capote Tapes”), reż. Ebs Burnough Po filmie spotkanie online z reżyserem, Kinoteka, sala 1, 20:30

Truman Capote jest postacią legendarną nie tylko dla fanów literatury – jego niesamowita osobowość, przyciągająca największe nazwiska nowojorskiej socjety, pozwoliła mu zapisać się w historii w roli prawdziwego celebryty w czasach, gdy to słowo było jeszcze nieznane. Mówił, że nie można pozwolić prawdzie zepsuć dobrej historii, więc wiele informacji na swój temat po prostu wymyślał. W filmie usłyszymy samego Capotego, fragmenty jego opowiadań i książek, ale poznamy też asystentkę i właściwie przybraną córkę pisarza, z której ojcem pisarz miał romans.

Więcej o filmie: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Truman-Capote.-Wysluchane

Pokaz dodatkowy: „Quebonafide: Romantic Psycho Film”, twórcy: Red Bull Media House, Quebonafide, Warsaw Production, kino Luna, sala A, 22:00

Zapraszamy na dodatkowy pokaz filmu ze względu na duże zainteresowanie widzów. 

Co dalej, kiedy wydaje się, że osiągnąłeś już wszystko? Pierwszy film dokumentalny o jednym z najpopularniejszych i równocześnie najbardziej tajemniczych polskich raperów to zapis jego kilkutygodniowej podróży w głąb Azji. W czasie swojej wyprawy pełny wewnętrznych sprzeczności Quebonafide ma w końcu czas, żeby zastanowić się, jaką rolę w jego życiu odgrywa muzyka. Kiedy czuje się naprawdę wolny, czy najlepsze pomysły przychodzą do niego intuicyjnie? Spotkania z ludźmi i odkrywania nowych, fascynujących miejsc, od Rosji przez Chiny po Mongolię, inspirują go do pracy nad nowym materiałem.

Więcej o filmie: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Quebonafide%253A-Romantic-Psycho

 

CZWARTEK, 10 WRZEŚNIA

Festiwalowy czwartek to wiele ciekawych spotkań z twórcami, oraz debaty na najważniejsze tematy. Zapraszamy na spotkanie pt „Ziemia płonie. Czy będzie więcej pożarów?" oraz film „Cunningham. Choreograf współczesności".

Film i spotkanie dla seniorów: „Nowy związek w dojrzałym wieku." Po pokazie filmu „Lekcja miłości", („Lessons of Love") reż. Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja, Kino Luna, sala A, 13:00

w Lunie o 13:00 , zapraszamy na pokaz filmu „Lekcja miłości" („Lessons of Love") reż. Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja, po którym odbędzie się spotkanie, którego partnerem jest Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”. Podczas eventu poruszony zostanie temat budowania nowych relacji i radzenia sobie z przeszłością w dojrzałym wieku. Ta cząstka życia należy do mnie!" stwierdza Jola – ekscentryczna, kochająca kolorowe stroje kobieta tuż przed siedemdziesiątką. Po pięćdziesięciu latach zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Tam wreszcie żyje tak, jak zawsze marzyła: tańczy, śpiewa, pisze wiersze i piosenki.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/searchResult?searchString=lekcja+mi%C5%82o%C5%9Bci

Film z audiodeskrypcją i spotkanie online: „iHuman" („iHuman") reż. Tonje Hessen Schei oraz spotkanie online z reżyserką filmu. Kino Atlantic, sala B, 18:00

Partner spotkania: Fundacja Panoptykon

O 18:00 w Kinie Atlantic zapraszamy na pokaz filmu z audiodeskrypcją pt. „iHuman" („iHuman") reż. Tonje Hessen Schei, Po projekcji zachęcamy do pozostania na spotkaniu online w którym uczesticzyć będzie twórczyni dokumentu. Sztuczna inteligencja to najpotężniejsza technologia naszych czasów, która może okazać się pomocna w rozwiązaniu najbardziej palących problemów i wyzwań ludzkości, ale też przyczynić się do jej upadku. Film podąża za pionierami w dziedzinie sztucznej inteligencji, pracującymi nad jej coraz bardziej wyrafinowaną formą.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/iHuman

Film i debata: Pokaz filmu „Odbudować Paradise", „Rebuilding Paradise" reż. Ron Howard, po projekcji odbędzie się debata  Ziemia płonie. Czy będzie więcej pożarów?". W Kinotece, sala 1, 19:00.

Do Kinoteki o 19:00 zapraszamy na pokaz filmu „Odbudować Paradise", („Rebuilding Paradise") reż. Ron Howard, który połączony będzie z debatą pt. „Ziemia płonie. Czy będzie więcej pożarów?" której partnerem jest WWF Polska, a gośćmi będą Szymon Malinowski, Katarzyna Jagiełło oraz aktywista/tka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. 8 listopada 2018 u podnóża wzgórz Sierra Nevada wybuchł najtragiczniejszy pożar w historii Kalifornii, który zdewastował miasteczko Paradise. Słynny reżyser i zdobywca Oskara Ron Howard („Piękny umysł”) postanowił natychmiast pojechać na miejsce tragedii. Został z mieszkańcami dłużej niż ekipy telewizyjne relacjonujące tę tragedię.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Odbudowac-Paradise

Film i spotkanie online: „Czerwony nos, puste kieszenie", („Bloody Nose, Empty pockets") reż. Bill Ross, Turner Ross. Po filmie spotkanie online z twórcami dokumentu. Kinoteka, sala 3, 20:30. 

Koniecznie wpadnijcie do Kinoteki o 20:30 na „Czerwony nos, puste kieszenie", („Bloody Nose, Empty pockets") reż. Bill Ross, Turner Ross. Po projekcji będziecie mieli okazję spotkać się online z reżyserami tego dokumentu. W cieniu neonów Las Vegas działa kameralna speluna Roaring 20s. Jej bywalcy to przekrój amerykańskiego społeczeństwa. Tworzą solidarną wspólnotę, wykutą przez serię podlanych dużą ilością alkoholu zdarzeń. Przeżywamy wraz z nimi ostatni wieczór i noc działalności baru.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Czerwony-nos%252C-puste

Film i spotkanie online: „Cunningham. Choreograf współczesności". („Cunningham") reż. Alla Kovgan. Po projekcji spotkanie z reżyserką online. Kino Atlantic, sala B, 20:45.

Na koniec dnia w Atlanticu o 20:45 zobaczcie film „Cunningham. Choreograf współczesności". („Cunningham") reż. Alla Kovgan. Po pokazie odbędzie się spotkanie online z twórczynią dokumentu. Merce Cunningham to ikona naszych czasów. Legendarny amerykański tancerz i jeden z największych choreografów XX wieku, okrzyknięty w 2000 roku przez „The Guardian” największym żyjącym choreografem na świecie, był rewolucjonistą i wizjonerem na miarę Wacława Niżyńskiego. Ten film pokazuje nam dokładnie, czego dokonał.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Cunningham.-Choreograf

Nie przegapcie kolejnych świetnych festiwalowych wydarzeń!