Jak komedie romantyczne zmieniły nasze związki? Spotkanie po filmie KOMEDIA ROMANTYCZNA


Niedziela | 13 września | godz. 13.30 | Kino Muza | Sala nr 1

Jak komedie romantyczne zmieniły nasze związki? Spotkanie po filmie KOMEDIA ROMANTYCZNA

Dyskusja odbędzie się w języku polskim.

Partner: Instytut Pomocy Profesjonalnej

Najpierw były bajki o księżniczkach i książętach, później komedie romantyczne, a zaraz po nich instagramowe hasztagi promujące płomienne zakochanie dwojga młodych, zdrowych, heteroseksualnych i nienagannie wyglądających ludzi. Sączone w świadomość społeczną wyobrażenie o idealnej miłości, stało się wzorcem szkodliwym, bo jednowymiarowym. Tajemnicą Poliszynela jest, że człowiek ma nowoczesne poglądy, ale stare marzenia. Dlatego często dopiero w gabinecie terapeuty daje sobie prawo, żeby powiedzieć, że co prawda komedia romantyczna to kicz, ale nie obrazilibyśmy się, gdyby się nam przydarzył. Czego o zakochaniu i miłości nie mówią nam romantyczne komedie? Jaką strunę w nas poruszają, że tak chętnie je oglądamy lub zapalczywie krytykujemy? Z jakiego powodu potrzebujemy widzieć, że bohaterom się udaje, a później żyją długo i szczęśliwie? Między innymi te tematy poruszymy w czasie rozmowy wokół filmu KOMEDIA ROMANTYCZNA.

Gość:

Przemysław Czapliński (1962) – historyk literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk literacki; współtwórca Zakładu Antropologii Literatury (UAM, Poznań), kierownik specjalności krytycznoliterackiej, członek-korespondent Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Centrum Humanistyki Otwartej przy UAM. Ostatnie publikacje: Polska do wymiany (2009), Resztki nowoczesności (2011), Poruszona mapa (2016), Literatura i jej natury (2017; współautorzy: Joanna B. Bednarek, Dawid Gostyński). Przedmiot badań: literatura (polska) i problemy późnej nowoczesności.

Prowadzenie:

Joanna Sowińska – psychoterapeutka systemowa z wieloletnim stażem, pracuje terapeutycznie indywidualnie i z parami. Pomysłodawczyni poznańskiego Instytutu Pomocy Profesjonalnej, który kształci młodych psychologów, wspierając ich w doskonaleniu praktycznych umiejętności. Dyrektor autorskiej szkoły podstawowej i liceum O!MEGA. W mijającym roku wraz z Łukaszem Raszewskim prowadziła Filmoterapię w Kinie Muza, dyskutując z widzami o dynamice współczesnych związków.

Partner:

Instytut Pomocy Profesjonalnej wypełnia przestrzeń między teoretyczną wiedzą akademicką a drogimi i często niedostępnymi szkoleniami zawodowymi dla psychologów. Na poznańskich Jeżycach zespół klinicystów z wieloletnim stażem dzieli się wiedzą z osobami, które stawiają pierwsze kroki w zawodzie terapeuty. Naszą intencją jest, by młodzi profesjonaliści mieli szansę zdobywać praktyczne szlify, doskonalić kompetencje i dyskutować w gronie specjalistów na długo przed tym, gdy zdecydują się przyjąć pierwszych klientów w gabinecie.