Cały świat na ekranie  podczas 17. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity!

W tym roku festiwal odbędzie się w formule hybrydowej - w kinach i online. Polscy oraz zagraniczni znakomici goście spotkają się z publicznością na żywo oraz wirtualnie.  

W środę 2 września w warszawskiej Kinotece odbyła się konferencja prasowa ujawniająca kolejne informacje o 17. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. To największe święto filmu dokumentalnego w Polsce startuje już 4 września, ale w tym roku potrwa okrągły miesiąc, do 4 października. Od 4 do 18 wrześnie zostanie zaprezentowanych niemal 150 filmów na ponad 1000 pokazach w siedmiu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy i po raz pierwszy w Poznaniu dzięki współpracy z Kinem Muza. Następnie od 19 września do 4 października potrwa część online. Millennium Docs Against Gravity to pierwsze tak duże wydarzenie filmowe zorganizowane w kinach po ciężkim okresie zastoju spowodowanego pandemią koronawirusa. Hasło tegorocznego festiwalu jest inspirowane noblowską mową Olgi Tokarczuk i brzmi „Z czułości do świata”, ale misja festiwalu w 2020 roku to także „Z czułości do kina”. Jedynie solidarność i wspólne oglądanie filmów na sali kinowej, która spełnia najwyższe wymogi higieny oraz bezpieczeństwa, pozwoli wielu wyjątkowym kinom przetrwać. 

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało wielu twórców z całego świata, którzy spotkają się z publicznością na żywo oraz wirtualnie. W tym roku przypada też ważna dla Festiwalu rocznica! Od 2006 roku wydarzenie jest wspierane przez Bank Millennium, który z biegiem lat stał się sponsorem tytularnym festiwalu. To już 15 edycja, którą przygotowujemy wspólnie, z czego ogromnie się cieszymy. Wspólnie pracujemy nad zwiększeniem dostępności filmów dokumentalnych - w tym roku wybrane filmy będą dostępne z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. 

O bardzo ważnym festiwalowym wyróżnieniu Green Warsaw Award dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej, które jest przyznawane dzięki wsparciu Warszawy, mówił Dyrektor Biura Kultury m. st. Warszawy Artur Jóźwik: Tematyka poruszana w filmach ubiegających się o tę nagrodę jest zbieżna z polityką miasta. Warszawa od lat angażuje się w europejskie inicjatywy związane z poprawą stanu środowiska i walką o zatrzymanie negatywnych procesów związanych ze zmianami klimatu. Dokumenty nagradzane Green Warsaw Award w dobitny sposób pokazują, że kryzys klimatyczny dotyczy tak naprawdę nas wszystkich i od nas także zależy, czy niebezpieczne zmiany uda się zahamować.

 

Pierwszy raz w tym roku: Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych! 

Od kilku lat widzowi mogą obserwować rozkwit polskich filmów dokumentalnych, które stanowią ważną część programu Millennium Docs Against Gravity. W tym roku, co stanowi potwierdzenie jakości polskiego kina, po raz pierwszy festiwal organizuje Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych, w którym zostanie zaprezentowanych 12 najwyżej jakości filmów, z czego aż trzy znalazły się także w Konkursie Głównym!

W podróż na ursynowskie blokowisko z lat 90. zabiera widzów Bartosz Paduch w „Skandalu. Ewenemencie Molesty” („Scandal”), który będzie miał podczas Millennium Docs Against Gravity światową premierę z udziałem twórców oraz bohaterów - reżysera Bartosza Paducha oraz muzyków - Vienia i Włodiego

Z kolei Eliza Kubarska (reżyserka „K2. Dotknąć nieba”) podąża za zespołem alpinistów, którzy ruszają, żeby wejść na niezdobytą dotąd ścianę wschodnią Góry Jannu, zwaną Khumbakarną w filmie „Ścianie cieni” („The Wall of Shadows”). Film będzie miał swoją polską premierę na festiwalu. Reżyserka oraz członkowie ekipy w tym autor zdjęć do filmu Piotr Rosołowski spotkają się z widzami w czasie festiwalu. 

Do świata wybitnego artysty zapraszają Piotr Stasik (reżyser „21 x Nowy Jork”) i Dorota Wardęszkiewicz w filmie „Spróbujmy skoczyć do studni” („Let's Try to Jump Into The Well”). Przyglądają się uważnie próbom do spektaklu Krystiana Lupy, odkrywając metodę pracy wybitnego reżysera. Film będzie miał podczas Millennium Docs Against Gravity swoją światową premierę. Duet reżyserki będzie gościł na festiwalu i spotka się z widzami. 

Swoją światową premierę na festiwalu będzie miał także film o artyście zupełnie innym od Lupy. Wyprodukowany przez Red Bull Media House „Quebonafide: Romantic Psycho Film” („Quebonafide: Romantic Psycho Film”) to historia pewnej podróży obecnie najpopularniejszego polskiego rapera. W dalekiej trasie pojawia się u niego wiele ciekawych refleksji na temat własnej twórczości, ale też swojego miejsca na świecie. 

Fascynujący i intymny portret ludzkich relacji i emocji, które pojawiają się ekstremalnych sytuacjach, pokazuje Aleksandra Kutz w filmie „Jeszcze zdążę” („The Time Busters”). To opowieść o osobach, które mieszkają w hospicjum i muszą w obliczu zbliżającego się końca życia przemyśleć, jakie wartości mają dla nich największe znaczenie. Film będzie miał na festiwalu światową premierę, a reżyserka wraz z ekipą będą gościli na festiwalu i spotkają się z widzami. 

Z kolei Agnieszka Zwiefka w „Bliznach” („Scars”) poznaje historię Vetrichelvi, która miała zaledwie 17 lat, gdy wstąpiła do terrorystycznej organizacji Tamilskich Tygrysów podczas wojny domowej na Sri Lance. Film po raz pierwszy został zaprezentowany publiczności w marcu na festiwalu One World w Pradze. Reżyserka będzie gościnią festiwalu i spotka się z widzami. 

Nowe życie pragnie rozpocząć 69-letnia Jola, bohaterka „Lekcji miłości” („Lessons of Love”) Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Uwalnia się z wieloletniego toksycznego związku i wraca do rodzinnego Szczecina, poznaje nową miłość i postanawia spełnić swoje marzenia. Światowa premiera filmu odbyła się na prestiżowym festiwalu IDFA. Reżyserki wraz producentką Anną Stylińską będą gościły na festiwalu. Odbędzie się także spotkanie z bohaterkami!

O historii Beksińskich wiele już powiedziano. Dążąc do odkrycia prawdziwego oblicza tej artystycznej rodziny Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan i Krystian Kamiński postanowili oddać w całości głos samym zainteresowanym. Wracają do bogatej kolekcji filmów nagranych przez Zdzisława Bekińskiego i odkrywają „Z wnętrza” („From Within”) zupełnie nową, świeżą perspektywę. Film miał światową premierę podczas Nowych Horyzontów. Reżyserzy będą gościli na festiwalu i spotkają się z publicznością. 

Do niedostępnego miejsca na naszej planecie dotarł z kolei Maciej Cuske w filmie „Wieloryb z Lorino” („The Whale from Lorino”), pokazując Rosjan, Czukczów i Eskimosów żyjących wspólnie na Półwyspie Czukockim. Jednym z rytuałów, które łączą tę wspólnotę są krwawe polowania na wieloryby. Reżyser będzie gościem festiwalu i spotka się z publicznością. 

„Tony Halik” („Tony Halik”) Marcina Borchardta to opowieść o podróżniku i dziennikarzu, którego życie stało się legendą i nikt nie wiem, w ilu procentach prawdziwą. Znał wszystkich, wszystkich filmował, wszyscy chcieli z nim rozmawiać: Fidel Castro, królowa Elżbieta, Evita Peron, Richard Nixon. Reżyser oraz Elżbieta Dzikowska będą gośćmi festiwalu w Warszawie oraz na otwarciu festiwalu we Wrocławiu 4 września. 

„Powiedz tak lub nie” („Say Yes / No”) Pawła Hejbudzkiego to z jednej strony historia Eweliny i jej przyjaciółki Grażyny, które wspierają się w codziennej walce o kontakt z synami przebywającymi w jedynej w Polsce warszawskiej Klinice Budzik. Z drugiej strony to opowieść o sytuacji kobiet, na których barkach często leży wychowanie i opieka nad dziećmi. Reżyser będzie gościem festiwalu i spotka się z widzami. 

Między nami” („Between Us”) Doroty Proby jest wiwisekcją relacji w związkach. Reżyserka rozmawia z trzema parami o różnym stażu, odkrywając ich największe lęki, ale też radość płynącą z bycia razem. Reżyserka spotka się z widzami w czasie festiwalu. 

 

Zagraniczni goście

Na zaproszenie festiwalu odpowiedzieli także zagraniczni goście, którzy spotkają się z widzami na żywo oraz wirtualnie.  

Wykład mistrzowski wygłoszą w tym roku aż dwaj wyjątkowi twórcy - duński wybitny fotograf wojenny Jan Grarup oraz francuski reżyser filmów dokumentalnych Hubert Sauper.

Jan Grarup jest bohaterem filmu „Fotograf wojny” („Photographer of War”) Borisa Benjamina Bertrama, który otworzy festiwal w Warszawie w czwartek 3 września oraz w Poznaniu w piątek 4 września. W czasie trwania festiwalu dla wszystkich chętnych będzie dostępna także wystawa zdjęć mistrza przygotowana specjalnie na festiwal w przestrzeni kina Iluzjon pod tytułem „Nasze codzienne ludobójstwa”. W sobotę 5 września Jan Grarup wygłosi swój wykład mistrzowski po pokazie filmu, który rozpoczyna się o 12:30 w Kinotece. Osoby, które wykupiły bilet na seans, będą miały możliwość uczestnictwa w wydarzeniu. Wykład odbędzie się w języku angielskim.  

Hubert Sauper zaprezentuje na festiwalu nie tylko swój najnowszy film „Epicentrum” („Epicentro”). Widzowie będą mieli okazję zobaczyć także dwa poprzednie filmy mistrza - „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” (2014) oraz nominowany do Oscara® „Koszmar Darwina” (2004). Wykład mistrzowski Saupera odbędzie się we wtorek 8 września.  

W Warszawie widzowie spotkają się także z współreżyserem filmu „Jak Bóg szukał Karela” („Once Upon a Time in Poland”) Filipem Remundą. Ten film, będący zapisem wędrówki Czechów do Polski w poszukiwaniu korzeni nadwiślańskiej religijności, pokazuje także ciemne strony silnej pozycji religii w mentalności Polaków.

Helene Thyrsted, jedna z bohaterek filmu „Grubaski na front” („Fat Front”, reż. Louise Unmack Kjeldsen, Louise Detlefsen) spotka się z widzami festiwalu po seansie, opowiadając o tym, w jaki sposób wykorzystuje swoje konto na Instagramie (@_chubbydane), żeby budować pewność siebie u ludzi, którzy nie wyglądają jak z okładki magazynów lifestyle’owych.

Gośćmi festiwalu będzie duet reżyserski Elsa Kremser i Levin Peter, którzy stworzyli pasjonujący filmowy esej o życiu bezdomnych moskiewskich psów, które są potomkami słynnej Łajki - pierwszego psa w kosmosie. Film „Kosmiczne psy” („Space Dogs”) zawiera sceny, które mogą być nieprzyjemne dla miłośników zwierząt!

Festiwal odwiedzą też reżyser Jens Meurer oraz bohater jego filmu „Analogowy wizjoner” („An Impossible Project”) - dr Florian „Doc” Kaps. Opowiedzą o tym, jak wygląda miłość do analogowej rzeczywistości w coraz bardziej wirtualnym świecie. 

Z kolei malarka Barbora Krysilkowa, bohaterka filmu „Malarka i złodziej” („The Painter and the Thief”) Benjamina Ree, spotka się z publicznością, żeby opowiedzieć o niezwykłej relacji, która narodziła się między nią a złodziejem jej prac, którego portret postanowiła stworzyć. 

Prawicowy pułk azowski oferuje szkolenia dla bojówek obywatelskich, organizując letnie obozy dla tysięcy ukraińskich dzieci. To miejsce odwiedził Moritz Schulz, reżyser filmu „Wakacje z bronią” („Summerwar”). Podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity porozmawia o procesie tworzenia filmu z publicznością. 

To jednak wyłącznie goście, którzy zjawią się osobiście w Polsce. Wiele spotkań z wyjątkowymi twórcami odbędzie się w tym roku także wirtualnie. Więcej o wszystkich gościach 17. Millennium Docs Against Gravity można przeczytać na stronie festiwalu:

https://mdag.pl/17/pl/warszawa/Guests

 

Filmy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

Kolejnym ważnym elementem tegorocznej odsłony Millennium Docs Against Gravity jest dostępność kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Dzięki wsparciu Banku Millennium po raz kolejny wybrane filmy będą dostępne z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, które przygotowała Fundacja Kultury Bez Barier– Bank Millennium wspiera festiwal od 15 lat. Jest sponsorem nagrody głównej w konkursie. W tym roku o Grand Prix ubiega  się 13 fantastycznych filmów. Bank wspierając festiwal  chce się nim dzielić z jak najszerszą publicznością. Dlatego kontynuuje w tym roku projekt audiodeskrypcji. Podczas festiwalu wybrane filmy w kinie oraz w części festiwalu online będą dostępne z audiodeskrypcją. Życzymy Państwu niezapomnianych wrażeń z festiwalem – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. Z audiodeskrypcją i specjalnymi napisami pokazane zostaną cztery festiwalowe hity: „iHuman”, reż Tonje Hessen Schei„Grubaski na front” („Fat Front”), reż. Louise Unmack Kjeldsen i Louise Detlefsen Isa Willinger„Dla Samy” („For Sama”), reż Waad Al-Kateab, Edward Watts oraz „Ściana cieni” („The Wall of Shadows”), reż. Eliza Kubarska. Bank Millennium jest mecenasem festiwalu od 2006 roku. Cztery lata temu objął patronat tytularny nad wydarzeniem.

Filmy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących będą wyświetlane w dniach 6-12 września w dwóch warszawskich kinach - Kinotece oraz Kinie Atlantic. W Gdyni pokazy z audiodeskrypcją odbędą się w dniach 10-14 września w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Więcej informacji:

https://mdag.pl/17/pl/warszawa/news/Festiwal-jest-dla-wszystkich%2521-Pokazy-z-audiodeskrypcja-i-napisami-dla

17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w formule hybrydowej. Od 4 do 18 września w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Od 19 września do 4 października potrwa część online. Zwieńczeniem festiwalu będzie projekt „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line”, obejmujący prezentację festiwalowych filmów, nagrań spotkań z twórcami i ekspertami oraz warsztaty online skierowane do najmłodszych, młodzieży szkolnej i akademickiej, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.