Pełny program części online 17. Millennium Docs Against Gravity!

Ponad 100 filmów dokumentalnych z całego świata, w tym siedem z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, trzy pokazywane wyłącznie w części online festiwalu oraz największe hity poprzednich edycji festiwalu. To czeka na widzów od 19 września do 4 października na stronie mdag.pl!

GALERIA: SOBOTA, 9 DZIEŃ FESTIWALU

Warsztaty deskorolkowe po filmie „Lis to lizał", spotkanie z bohaterem i twórcami filmu „Analogowy wizjoner" oraz impreza w klimacie MTV - tak minęła festiwalowa sobota.

GALERIA: PIĄTEK, 8 DZIEŃ FESTIWALU

W piątek widzowie spotkali się online z synem Andrieja Tarkowskiego, który wyreżyserował film o swoim ojcu. Odbyło się także spotkanie po filmie „Nomada. Na tropie Bruce'a Chatwina" Wernera Herzoga. Zakończeniem dnia był bal maseczkowy w klubie festiwalowym - Kulturalnej.

SOBOTA I NIEDZIELA NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY!

Drugiego festiwalowego weekendu nie zabraknie emocjonujących wydarzeń! Koniecznie przyjdźcie na debatę „Od influencera do aktywisty", której gościem będzie m.in. Krzysztof Gonciarz, zobaczcie „Jaskinię" i wpadnijcie na debatę o ciałopozytywności!

PIĄTEK I SOBOTA NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY!

Piątek i sobota na festiwalu oferują widzom wachlarz projekcji, imprez oraz spotkań z twórcami. Pokaz filmu „Ważniejsza od królów", Bal maseczkowy oraz debata „Od influencera do aktywisty", której gościem będzie Krzysztof Gonciarz, to tylko niektóre spośród wielu atrakcji na najbliższe dwa dni!

GALERIA: ŚRODA, 6 DZIEŃ FESTIWALU

Środa okazała się dniem wielu rozmów z twórcami. Odbyła się debata o tym, czy komedie romantyczne niszczą współczesne związki. Rozmawialiśmy także z twórcami po filmach „Między nami", „Na wiarę. Egzorcysta Williama Friedkina", „Truman Capote. Wysłuchane modlitwy", „Blizny" czy „Spróbujmy skoczyć do studni". To był niezwykle intensywny czas!

CZWARTEK I PIĄTEK NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY!

Czwartek i piątek na festiwalu będą wypełnione pokazami i spotkaniami nie do przegapienia. Spotkanie z reżyserką filmu „iHuman", spotkanie z twórcami „Czerwony nos, puste kieszenie" oraz rozmowa „Czy da się podróżować jak Bruce Chatwin?"!

GALERIA: WTOREK, 5 DZIEŃ FESTIWALU

We wtorek odbyły się spotkania z bohaterką filmu „Grubaski na front", reżyserem „Witamy w Czeczenii" oraz reżyserem filmu „Powiedz tak lub nie". Oprócz tego debatowaliśmy o tym, czy pandemia zwiększy nierówności społeczne przy okazji filmu „Kapitał w XXI wieku" oraz jak chronić dzieci w sieci po filmie „Złapani w sieci".

ŚRODA I CZWARTEK NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY!

W środę i czwartek na widzów czekają spotkania i debaty o różnorodnej tematyce- zapraszamy na rozmowę po filmie „Dlaczego podskakuję", debatę „Komedie romantyczne. Czy niszczą nasz związki?" oraz rozmowę „Ziemia płonie. Czy będzie więcej pożarów?"!

GALERIA: PONIEDZIAŁEK, 4 DZIEŃ FESTIWALU

W poniedziałek odbyła się premiera filmu „Blizny" („Scars") Agnieszki Zwiefki oraz spotkania po filmie „Wakacje z bronią" („Summerwar") oraz spotkanie online po filmie „La Mami". Odbyła się także debata na temat metod ochrony praw człowieka i obywatelskich po filmie „W obronie prawa".

Wtorek i środa na Millennium Docs Against Gravity!

Wtorek i środa 8 - 9 września w programie Millennium Docs Against Gravity to m.in. spotkanie dotyczące wpływu komedii romantycznych na życie ludzi, wykład mistrzowski nominowanego do Oscara® Huberta Saupera oraz spotkania z bohaterkami oraz autorkami filmu „Grubaski na front”, „Dramatyczny rok” i „Między nami”.

GALERIA: NIEDZIELA, 3 DZIEŃ FESTIWALU

W niedzielę widzowie spotkali się z twórcami oraz bohaterami między innymi filmów „Kosmiczne psy", „Lekcja miłości", „Tony Halik", „Jak przetrwać zarazę", „Pogrzeb Stalina", „Skandal. Ewenement Molesty" czy „Grubaski na front".

GALERIA: 5 września w Poznaniu

W sobotę 5 września uczestnicy festiwalu mieli okazję wziąć udział w międzypokoloeniowych warsztatach szycia woreczków wielorazowych z Janome oraz targach winylowych na placu Wolności.

GALERIA: PIĄTEK, 1 DZIEŃ FESTIWALU

Pierwsze spotkania z gośćmi (także te online!) już za nami. To był wspaniały pierwszy dzień festiwalu. W przestrzeni Kinoteki swój happening zorganizowało Extinction Rebellion Polska. Dzień zakończyliśmy w Kulturalnej na imprezie Nieprzerwana lekcja miłości. Nie możemy doczekać się, co będzie dalej!

SOBOTA I NIEDZIELA NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY!

W pierwszy festiwalowy weekend zapraszamy na mistrzowski wykład wybitnego duńskiego fotografa Jana Grarupa, debatę „Kara za miłość- społeczność LGBTI w Czeczenii oraz w Polsce", spotkanie po filmie „Jak Bóg szukał Karela" pt. „Dlaczego Polacy są tak religijni?" i pokaz  „Tajemnice Showgirls".

OTWARCIE 17. MDAG DLA PUBLICZNOŚCI

Podczas otwarcia festiwalu dla publiczności w czwartek 3 września w kinie Iluzjon widzowie zobaczyli film „Fotograf wojny” („Photographer of War”) Borisa Benjamina Bertrama.

Piątek i sobota na Millennium Docs Against Gravity!

W piątek i sobotę 4-5 września widzowie będą mieli okazję zobaczyć na festiwalu premierowe pokazy niezwykłych filmów oraz wziąć udział w debatach, spotkaniach oraz lekcji mistrzowskiej Jana Grarupa.

Pełne składy jurorskie 17. Millennium Docs Against Gravity!

Paweł Pawlikowski, Marcin Dorociński, Barbara Wrońska, Krzysztof Skonieczny, Joanna Kos-Krauze czy Maria Zmarz-Koczanowicz - to wyłącznie wybrane nazwiska wybitnych postaci ze świata kultury i filmu, które będą przyznawały nagrody w konkursach organizowanych w ramach 17. edycji Millennium Docs Against Gravity.

Znamy szczegóły tegorocznej edycji festiwalu!

Podczas konferencji prasowej 17. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity poznaliśmy największe hity festiwalu, pierwsze filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego o Nagrodę Banku Millennium (Grand Prix) oraz tytuły, które powalczą o nagrody w organizowanym po raz pierwszy Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych.

Komunikat Millennium Docs Against Gravity ws. zabójstwa George’a Floyda

1. Jako jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie chcemy potępić kolejną śmierć czarnego obywatela Stanów Zjednoczonych, George'a Floyda. 2. Śmierć George’a Floyda nie jest odosobnionym przypadkiem – jest to skutek lat opresji – od niewolnictwa, poprzez segregację rasową, aż po instytucjonalny rasizm obserwowany w dniu dzisiejszym

Millennium Docs Against Gravity już w całej Polsce!

17. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w formie hybrydowej! Jako pierwszy festiwal filmowy w Polsce zapraszamy widzów z całej Polski, aby we wrześniu uczestniczyli w wydarzeniu zarówno w kinach, jak i online.

Wielki sukces Docs Against Isolation!

W niedzielę 17 maja zakończyło się trwające od piątku 8 maja wydarzenie online pod hasłem Docs Against Isolation, zorganizowane przez ekipę festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Przedstawiamy plakat 17. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity!

Co prawda w tym roku festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się wyjątkowo we wrześniu (po raz pierwszy od 17 lat nie będzie to maj), ale już dziś prezentujemy plakat. Jego autorką jest Marta Lissowska, graficzka, ilustratorka oraz projektantka książek współpracująca z Festiwalem od czterech lat, która stworzyła także całą identyfikację wizualną Festiwalu (łącznie z logo).

Znamy już filmy otwarcia oraz zamknięcia DOCS AGAINST ISOLATION! Przedstawiamy pierwsze sesje Q&A: Paweł Pawlikowski, Bing Liu i Eliza Kubarska

DOCS AGAINST ISOLATION, czyli niezwykłe wydarzenie online, które potrwa od 8 do 17 maja, zbliża się wielkimi krokami. To zapowiedź tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, która wyjątkowo odbędzie się od 4 do 13 września. W czasie wydarzenia widzowie będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt filmów z poprzednich edycji, z czego połowa będzie w wolnym dostępie (na portalu Ninateka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego), a wpływy z pozostałych pozwolą zorganizować wrześniowy festiwal. Prócz tego odbędą się sesje Q&A, koncerty, DJ sety, warsztaty, spotkania z ekspertami oraz wiele innych niespodzianek.

Docs Against Isolation. Wyjątkowe wydarzenie online już od 8 maja!

Ten maj będzie inny niż wszystkie. Po raz pierwszy w siedemnastoletniej historii Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity nie odbędzie się chwilę po majówce. Przenieśliśmy się na początek września (4-13.09), ale to nie znaczy, że do tego czasu znikamy. Rzucamy wyzwanie izolacji, chociaż wszyscy nadal siedzimy w domach! W końcu filmy dokumentalne pozwalają nam podróżować bez podróżowania, odkrywając ludzi, zjawiska i miejsca, o których nam się nie śniło.

„Ściana cieni" Elizy Kubarskiej w Konkursie Głównym Hot Docs w Toronto!

„Ściana cieni” - najnowszy film Elizy Kubarskiej i Moniki Braid - powalczy o nagrodę główną na największym festiwalu filmów dokumentalnych w Ameryce Północnej - Hot Docs w Toronto! Film został wyselekcjonowany do Konkursu Głównego (International Spectrum) jako jeden z dziewięciu tytułów spośród ponad trzech tysięcy zgłoszonych produkcji.

Wspieraj kina - kupuj bilety na przyszłość!

W tym okresie najważniejsza jest solidarność, dlatego prosimy, żebyście wsparli miejsca, w których przeżyliście wiele ważnych chwil, kupując bilet na przyszłość.

Kino MSN. Filmowe czwartki online

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity i Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszają na cykl pokazów filmowych online pod wspólnym szyldem KINO MSN.

Zwiedzaj świat, nie wychodząc z domu

W oczekiwaniu na 17. edycję Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się od 4 do 13 września 2020 roku, prezentujemy zestaw hitów z poprzednich edycji festiwalu, dzięki którym ruszycie w podróż do różnych zakątków świata, nie wychodząc z domu. Oto dziewięć tytułów dostępnych na platformach VOD polecanych przez Dyrektora Festiwalu, Artura Liebharta. Już niedługo poinformujemy o nowej platformie, na której zobaczycie wszystkie nasze najlepsze filmy i wiele więcej!

17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 4 do 13 września 2020 roku

Jesteśmy festiwalem, dla którego najważniejsza jest publiczność. Dlatego musimy być odpowiedzialni i rozsądni. Co roku odwiedzają nas goście z całego świata, rozmawiając z widzami o kinie dokumentalnym i poszerzając horyzonty wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości. Nie możemy wobec tej rzeczywistości pozostawać obojętni, a oznaką nieodpowiedzialności wobec zaleceń rządowych i dynamiki rozwoju pandemii byłoby narażanie naszych widzów oraz gości na jakikolwiek ewentualny kontakt z koronawirusem. W związku z powyższym, po okresie intensywnych konsultacji oraz dokładnym przeanalizowaniu sytuacji, postanowiliśmy przenieść 17. edycję Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity z maja na wrzesień. Festiwal odbędzie się od 4 do 13 września 2020 roku w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu oraz Bydgoszczy. O datach, w jakich festiwal odbędzie się w Gdyni, poinformujemy wkrótce.

Pokaz wyjątkowego filmu zapowiada kino kobiet na 17. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity

Już w niedzielę 8 marca po raz pierwszy w Polsce podczas HER Docs Film Festival zostanie pokazany film „Kobieta” („Woman”) Anastazji Mikowej i Yanna Arthusa-Bertranda. Przedpremiera jest równocześnie zapowiedzią 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, na którym w maju film będzie miał swoją premierę. W tegorocznym programie znalazło się wiele tytułów poświęconych różnym aspektom życia oraz sytuacji kobiet na całym świecie i historii opowiadanych przez kobiety o nich samych.

„Skandal. Ewenement Molesty” na festiwalu! Film o kultowym polskim składzie hip-hopowym na 17. Millennium Docs Against Gravity

Do tytułów opowiadających o muzyce w czasie 17. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się w sześciu polskich miastach od 8 do 24 maja, właśnie dołączył „Skandal. Ewenement Molesty” w reżyserii Bartosza Paducha. Ten wyjątkowy film dokumentalny opowiada o życiu kilku chłopaków zafascynowanych MTV na ursynowskim blokowisku w połowie lat 90., którzy postanowili założyć kultowy skład Mistic Molesta. Film będzie miał swoją światową premierę w czasie festiwalu.

„Kraina miodu”, „For Sama” i „The Cave” - tytuły z Millennium Docs Against Gravity powalczą o Oscara!

Wielki zwycięzca zeszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity - „Kraina miodu” - otrzymał dwie nominacje do Oscara. To niespotykana sytuacja, bo to drugi w historii film dokumentalny nominowany w dwóch kategoriach - Najlepszy Film Nieanglojęzyczny i równocześnie Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Z kolei hity zbliżającej się tegorocznej edycji — „For Sama” i „The Cave” – powalczą z „Krainą miodu” o tytuł Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Dokumentalnego.

Dwie nowe nagrody w programie festiwalu!

Dla filmowców i widzów przygotowaliśmy wiele nowości. Między innymi po raz pierwszy zostaną przyznane dwie nagrody: Nagroda za całokształt twórczości oraz Nagroda dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego w Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych.

Festiwal trwa cały rok! Poznajcie lepiej cykle filmowe Against Gravity

Maj jest miesiącem szczególnie dla nas ważnym, bo wtedy mamy okazję spotkać się podczas festiwalowych projekcji, jednak nasza praca trwa okrągły rok. Z myślą o edukacji, ale też o ważnych sprawach społecznych, organizujemy cykle filmowe. Pojawiają się w różnych miastach, dając szansę na spotkanie z festiwalowymi (i nie tylko) hitami jeszcze szerszej publiczności.

Zapisy na IV edycję Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

Zapraszamy razem z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym uczniów szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Do wygrania roczne stypendium na Warszawskiej Szkole Filmowej, indeksy na uczelnie w całej Polsce oraz akredytacje na festiwale filmowe. Rejestracja na edycję 2019/2020 potrwa do 21 października 2019 r.

Oleg Sencow wolny!

Z ogromną ulgą i radością przyjęliśmy wiadomość, że ukraiński reżyser, producent i pro-ukraiński działacz Oleg Sencow więziony od 2014 roku przyleciał do Kijowa razem z innymi obywatelami Ukrainy objętymi wymianą więźniów pomiędzy Ukrainą i Rosją!

Ponad 92 000 osób uczestniczyło w 16. edycji festiwalu! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Ponad 92000 widzów w sześciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie wybrało się na seanse kina dokumentalnego i wydarzenia towarzyszące Festiwalu. Dziękujemy! Jednocześnie zapraszamy na kolejną edycję największego święta filmu dokumentalnego w Polsce. 17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dn. 8-22 maja 2020 roku!

Rekordowe zainteresowanie polskimi filmami na 16. Millennium Docs Against Gravity

Ponad 50 proc. wzrost oglądalności na 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity przełożył się na nadzwyczajne zainteresowanie widzów filmami polskich twórców. Na tegorocznym festiwalu objawiła się „nowa fala polskiego dokumentu”. MDAG umocnił swoją pozycję jako festiwal pierwszego wyboru dla rodzimych dokumentalistów.

Wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni [ZDJĘCIA]

Poznaliśmy laureatów gdyńskiej edycji 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity! Jury przyznało Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 zł filmowi „Kraina miodu” („Honeyland”) Liubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej. Przyznano także Nagrodę Czytelników "Co Jest Grane 24" filmowi "Cała przyjemność po stronie kobiet" („#Female Pleasure”). Zobaczcie zdjęcia!

Znamy zwycięzców Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni i Czytelników "Co Jest Grane 24"!

Poznaliśmy laureatów gdyńskiej edycji 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity! Jury przyznało Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 zł filmowi „Kraina miodu” („Honeyland”) Liubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej. Przyznano także Nagrodę Czytelników "Co Jest Grane 24" filmowi "Cała przyjemność po stronie kobiet" („#Female Pleasure”).

Bydgoszcz ART.DOC Award została przyznana filmowi „Kraina miodu” Liubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej

Jury Konkursu Głównego 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity w Bydgoszczy w składzie: adw. Justyna Mazur, Emilia Walczak i Mateusz Buława, po zapoznaniu się z 13 filmami konkursowymi, nagrodę Bydgoszcz ART.DOC Award 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity o równowartości 1500 euro, postanowiło przyznać… Tamarze Kotewskiej i Ljubomirowi Stefanowowi za film „Kraina miodu” („Honeyland”)! Film wcześniej otrzymał Grand Prix Śląska – Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego i nagrodę główną festiwalu –Nagrodę Banku Millennium.

Grand Prix Śląska dla „Krainy miodu”!

Poznaliśmy laureatów katowickiej edycji 16. Millennium Docs Against Gravity! Jury przyznało nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w wysokości 3 000 euro filmowi „Kraina miodu” Ljubomira Stefanova i Tamary Kotevskiej. Film wcześniej otrzymał nagrodę główną festiwalu – Nagrodę Banku Millennium.

Znamy pierwszych zwycięzców 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity!

16 maja w warszawskim Teatrze Studio odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Nagroda Grand Prix została przyznana macedońskiej „Krainie miodu”, reż. Lubomir Stefanow, Tamara Kotewska . Festiwal potrwa do 19 maja. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie przed widzami weekend emocjonujących filmów i wydarzeń. W Gdyni impreza potrwa do 24 maja.