Ogłoszono nominacje do Nagrody LUX przyznawanej przez Parlament Europejski najlepszemu filmowi o tematyce ważnej dla obywateli UE. Wśród 10 nominowanych znalazły się dwa filmy z ostatniej edycji naszego festiwalu: "Kraina miodu" Lubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej oraz "Kto zabił sekretarza generalnego ONZ" Madsa Brüggera.
"Krainę miodu" możecie obejrzeć na festiwalach Dwa Brzegi oraz Slow Fest; film wejdzie do kin w grudniu. Zaś na pokaz "Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?" zapraszamy do Stołu Powszechnego w najbliższy poniedziałek 8 lipca.
"Kraina miodu" ("Honeyland") przedstawia historię 50-letniej Hatidze, która mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki.
„Kraina miodu” rozbiła bank, jeśli chodzi o ilość nagród tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity. Film otrzymał nagrodę główną festiwalu – Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Grand Prix Śląska, Bydgoszcz ART.DOC Award, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni.
Film zrobił także furorę na tegorocznym festiwalu w Sundance, gdzie wyróżniono go aż trzema statuetkami (Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, Nagroda za Najlepsze Zdjęcia oraz Nagroda Jury za pozytywny wpływ na zmianę świata).
Więcej o "Krainie miodu" możesz przeczytać pod tym linkiem >>
W "Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?" ("Cold Case Hammarskjöld") ponad pół wieku od tajemniczej śmierci Daga Hammarskjölda, znany duński dziennikarz, filmowiec i prowokator Mads Brügger postanawia zgłębić ten temat.
W 1961 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w Rodezji Północnej (dziś Zambia) rozbił się samolot sekretarza generalnego ONZ Daga Hammarskjölda. W katastrofie nikt nie przeżył. Hammarskjöld leciał na negocjacje w sprawie zawieszenia broni pomiędzy siłami ONZ a oddziałami z separatystycznego stanu Katanga. Był równie popularny co kontrowersyjny, bo wierzył, że może zaprowadzić pokój w Afryce, oddając kontynent Afrykanom. Okoliczności katastrofy lotniczej nie były jasne. Powszechnie wiadomo, że Hammarskjöld był wówczas zwolennikiem niepodległości Konga wbrew woli europejskich firm górniczych i innych potężnych podmiotów, a katastrofa była zamachem. Kto chciał zabić Hammarskjölda i czy prawdę można dziś ujawnić?
Mads Brügger otrzymał nagrodę za reżyserię podczas tegorocznego festiwalu w Sundance.
Ogłoszenie zwycięzców Nagrody LUX 27 listopada.