Jeszcze przez pięć dni w Dolnośląskim Centrum Filmowym oglądać można najlepsze filmy non-fiction z całego świata. Nie warto jednak zwlekać z zakupem biletu – miejsca na seanse są zajmowane błyskawicznie, a wrocławska publiczność po raz kolejny udowadnia swoje wielkie zainteresowanie światowym kinem dokumentalnym.
17. odsłona Millennium Docs Against Gravity, która tradycyjnie odbywa się w Dolnośląskim Centrum Filmowym, potrwa do 13 września. W tym roku festiwal jest naszpikowany filmami, które wzbudzają emocje i zmuszają do refleksji nad rzeczywistością, do czego nawiązuje także hasło festiwalu: „Z czułości do świata”.
W programie na ostatnie dni nie zabraknie oczywiście rozmów z twórcami i zaproszonymi do kina specjalistami. W środę, po filmie „Dla Samy” Waada Al-Kateaba i Edwarda Wattsa, odbędzie się rozmowa z Pauliną Kunze, aktywistką z Humans of Aleppo, a dzień później będzie można wysłuchać debaty o praworządności w Polsce, którą w ramach cyklu CityDocs zaplanowano po pokazie „W obronie prawa” (reż. Eli Despres, Josh Kriegman i Elyse Steinberg). W związku z pandemiczną sytuacją część spotkań transmitowana będzie na kinowych ekranach: zdalnie DCF odwiedzi Anastasia Mikova, reżyserka filmu „Kobieta” (12.09) oraz Tonje Hessen Schei, twórca „iHuman” (13.09).
Noc Grozy, rozmowy z twórcami i kino dla dzieci
Nie lada gratka czeka miłośników kina z dreszczykiem. W sobotę po 22:00 w DCF-ie rozpocznie się Noc Grozy – łączony pokaz „Egzorcysty” Williama Friedkina i dokumentu o powstawaniu tego kultowego horroru. Z kolei w niedzielę, po filmie „Księgarnie Nowego Jorku” Grzegorz Ciechański z księgarni Tajne Komplety opowie o wrocławskim rynku księgarskim i polskich nawykach czytelniczych. Do programu dołączył też dodatkowy pokaz cieszącego się wśród publiczności filmu „Iynegar: człowiek, joga i droga ucznia” w reżyserii Jake’a Clennella, który zobaczyć będzie można w sobotę przed południem.
W weekend swoje zajęcia przeprowadzi również Akademia Dokumentalna OKI DOKI. Filmy pokazane zostaną w dwóch blokach: „Tacy jak my”, po którym będą rozmawiać o stereotypach i „Planeta moim domem”, która pomoże im lepiej zrozumieć życie na naszej planecie. Spotkania Akademii odbędą się wyjątkowo na sali Polonia.
Grand Prix Dolnego Śląska
O Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro walczy w tym roku trzynaście tytułów. Widzowie wciąż mają szansę zobaczyć kilka z nich, m.in. nowy film zdobywcy Oscara Rona Howarda, czyli „Odbudować Paradise” czy też intymny portrer życia ficheras, czyli meksykańskich tancerek w obrazie „La Mami” Laury Herrero Garvin. Z kolei „Lekcja miłości” (reż. Małgorzata Goliszewska i Kasia Mateja) pokazana zostanie zarówno podczas czwartkowej Akademii Dokumentalnej dla Seniorów, jak i na niedzielnym pokazie dostosowanym do obecności na sali rodziców z najmłodszymi widzami.
Laureat Grand Prix Dolnego Śląska ogłoszony zostanie w piątek, 11 września, na uroczystej gali, na której pokazana zostanie „Ważniejsza od królów” Lauren Greendfield – filmowa opowieść o Imeldzie Marcos, byłej Pierwszej Damie Filipin.
To tylko część programu wrocławskiej odsłony 17. Millennium Docs Against Gravity. Pełna siatka projekcji oraz informacje o wszystkich wydarzeniach dostępne są na www.mdag.pl.
Dbajmy o zdrowie
Pandemiczna rzeczywistość wymusiła na organizatorach wprowadzenie specjalnych zasad bezpieczeństwa w trakcie trwania festiwalu. Ograniczona została liczba biletów, jakie można zakupić na poszczególne seanse, a widzowie proszeni są o zajmowanie co drugiego miejsca na salach. Przy wejściach dostępne są również specjalne podajniki ze środkami dezynfekującymi, a w przestrzeniach kina przebywać można jedynie w maseczkach ochronnych lub przyłbicach.