PIĄTEK I SOBOTA NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY!

W czwartkowy wieczór odbyła się gala wręczenia nagród w warszawskim Teatrze Studio. W tym roku Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium otrzymał film „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza" („The Earth is Blue as an Orange") w reżyserii Iryny Tsilyk. Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego odebrała Dorota Proba za film „Między nami" („Between Us"). Lista wszystkich nagrodzonych filmów: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/news/Znamy-pierwszych-zwyciezcow-17.-Millennium-Docs-Against

Wczoraj zapadły także ważne decyzje dla przyszłości festiwalu! Dotychczasowi programerzy Karol Piekarczyk i Wojciech Diduszko przyjęli nowe obowiązki. Dyrektor Festiwalu Artur Liebhart zaprosił  Karola Piekarczyka do przyjęcia funkcji Dyrektora Artystycznego, z kolei Wojciech Diduszko od tej pory będzie pełnił funkcję Dyrektora Konkursu Polskiego. 

Piątek i sobota na festiwalu oferują widzom wachlarz projekcji, imprez oraz spotkań z twórcami. Pokaz filmu „Ważniejsza od królów", Bal maseczkowy oraz debata „Od influencera do aktywisty", której gościem będzie Krzysztof Gonciarz, to tylko niektóre spośród wielu atrakcji na najbliższe dwa dni!

 

PIĄTEK, 11 WRZEŚNIA

W piątek koniecznie zobaczcie : „Andriej Tarkowski. W świątyni kina", „Nomada. Na tropie Bruce'a Chatwina" i weźcie udział w Balu Maseczkowym!

Film i spotkanie online: „Andriej Tarkowski. W świątyni kina" („Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer") reż. Andrey A. Tarkovsky. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem online.  Kinoteka, sala 12 o 18:00

O 18:00 w Kinotece zapraszamy na pokaz filmu „Andriej Tarkowski. W świątyni kina" („Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer") reż. Andrey A. Tarkovsky. Po filmie zostańcie na spotkaniu online z reżyserem filmu, synem bohatera dokumentu. Kultowy rosyjski reżyser Andriej Tarkowski pozostawił po sobie osiem filmów uważanych za arcydzieła światowego kina. Zainteresowanie jego spuścizną rośnie wśród kolejnego pokolenia widzów, którzy chcą lepiej zrozumieć przekaz tych wyjątkowych filmów. Ta dokumentalna opowieść o życiu i twórczości Tarkowskiego przez wyszła spod ręki jego syna.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Andriej-Tarkowski.-W-swiatyni

Film i spotkanie: „Nomada. Na tropi Bruce'a Chatwina" („Nomada. In the Footsteps of Bruce Chatwin") reż. Werner Herzog. Po projekcji odbędzie się spotkanie „Czy da się podróżować jak Bruce Chatwin?". Kino Atlantic, sala B, 18:30.

W Kinie Atlantic będziecie mieli okazję zobaczyć film „Nomada. Na tropi Bruce'a Chatwina" („Nomada. In the Footsteps of Bruce Chatwin") reż. Werner Herzog, po którym odbędzie się spotkanie z Adamem Robińskim, dziennikarzem i pisarzem. Gdy brytyjski pisarz i podróżnik Bruce Chatwin umierał na AIDS, oddał swojemu przyjacielowi – Wernerowi Herzogowi – plecak, z którym wędrował dookoła świata. 30 lat później Herzog, niosąc ten sam plecak, podróżuje śladami swojego przyjaciela, przyznając się do wielu inspiracji zaczerpniętych z wypraw i książek ojca nowoczesnej literatury podróżniczej.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Nomada.-Na-tropie-Bruce%2527a

Film i spotkanie online: „Ważniejsza od królów" („The Kingmaker"), reż. Lauren Greenfield. Po projekcji odbędzie się spotkanie online z reżyserką filmu. Kinoteka, sala 4, 20:30.

Do Kinoteki o 20:30 zapraszamy na pokaz dokumentu „Ważniejsza od królów" („The Kingmaker"), reż. Lauren Greenfield. Po filmie zostańcie koniecznie na spotkaniu online z reżyserką filmu. Imelda Marcos została Pierwszą Damą Filipin w 1965 roku i nadal żyje tak, jakby pełniła tę rolę. Ostatecznie Marcosowie stracili władzę w 1986 roku w atmosferze skandalu, oskarżeni o zdefraudowanie miliardów dolarów, jakie otrzymali w ramach pomocy od USA. Reżyserka Lauren Greenfield („Pokolenie pieniądza”, „Królowa Wersalu”) swoją opowieść o Imeldzie rozpoczyna w 2014 roku, kiedy ponad osiemdziesięcioletnia była Pierwsza Dama stara się przywrócić swojej rodzinie władzę w kraju.

Film i spotkanie online: „Kobieta" („Woman"), reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova. Po projekcji spotkanie online z reżyserką.

Na koniec dnia wpadnijcie do Kinoteki o 20:45 na film „Kobieta" („Woman"), reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova. Po pokacie będziecie mogli dowiedzieć się więcej o kulisach powstawania filmu od reżyserki, podczas spotkania online. Co to znaczy być kobietą? 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Kobieta

impreza: Bal maseczkowy. Klub festiwalowy „Kulturalna", 22:00

Chcieliśmy zrobić bal maskowy. Robimy bal maseczkowy.

Załóżcie swoje najpiękniejsze maseczki i z czułości do świata, z odpowiedzialnym dystansem, przyjdźcie na parkiet Kulturalnej. Pobujamy się w rytm muzyki filmowej, a wszystko w stylu ekstrawaganckich przyjęć Trumana Capote. 54 lata temu Capote wystawił przyjęcie nazywane balem stulecia. Niech nasz bal maseczkowy będzie imprezą na miarę kolejnego stulecia!

Najpiękniejsze maseczki zostaną nagrodzone prezentami od festiwalu.

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/event/Bal-maseczkowy-na-17.-Millennium-Docs-Against

 

SOBOTA, 12 WRZEŚNIA

Sobota będzie pełna spotkań i debat z twórcami. Zapraszamy na debatę „Od influencera do aktywisty", której uczestnikiem będzie między innymi Krzysztof Gonciarz oraz na spotkanie z reżyserem po filmie „Jaskinia"!

Film i spotkanie: „16 wschodów słońca dziennie" („16 Sunrises") reż. Pierre-Emmanuel Le Goff. Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterem filmu, astronautą Thomasem Pesquetem. Luna, sala A, 14:00

Dzisiaj o 14:00 w Lunie zapraszamy na film „16 wschodów słońca dziennie" („16 Sunrises") reż. Pierre-Emmanuel Le Goff. Po pokazie będziecie mieli niezwykłą okazję spotkać się z bohaterem filmu dokumentalnego. W listopadzie 2016 roku francuski astronauta Thomas Pesquet wyruszył w swoją pierwszą misję w kosmos. Miał szansę doświadczyć obrazów spektakularnych burz, zjawisk kosmicznych i życia bez grawitacji, a przede wszystkim nowej perspektywy naszej planety i jej miejsca we wszechświecie. 

więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/16-wschodow-slonca

Film i spotkanie online: „Euforia istnienia" („The Euphoria of Being") reż. Réka Szabó. Po projekcji odbędzie się spotkanie online z reżyserką i bohaterką filmu. Kinoteka, sala 1, 15:45

Do Kinoteki o 15:45 zapraszamy na film „Euforia istnienia" („The Euphoria of Being") reż. Réka SzabóFilm otrzymał przyznaną przez międzypokoleniowe jury Nagrodę dla Najlepszego Debiutu! Po pokazie koniecznie zostańcie na spotkaniu online z reżyserką i bohaterką dokumentu. To wyjątkowe spotkanie wrażliwości trzech kobiet. Éva Fahidi była 18-letnią węgierską dziewczyną, kiedy jej rodzina trafiła do Auschwitz, a 49 krewnych straciło życie. Réka Szabó, reżyserka i tancerka, kilka dekad później przeczytała jej historię w książce „The Soul of Things” i zaprosiła ją wraz z Emese Cuhorkę, młodą tancerką, do wspólnego projektu. Zadanie – zatańczenie w spektaklu – było dla 90-letniej Évy wymagające. Oprócz intymnej atmosfery, w filmie poruszająca jest niezwykła choreografia, pokonująca bariery wieku, możliwości i doświadczeń.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Euforia-istnienia

 

Spotkanie i debata: „Influencer. W pogonii za lajkami" („Jawline") reż. Liza Mandelup. Po projekcji odbędzie się debata „Od influencera do aktywisty" której uczestnikami będą m.in. Krzysztof Gonciarz i Cleo Ćwiek. Luna, sala B, 16:00

O 16:00 w Lunie nie przegapcie pokazu filmu „Influencer. W pogonii za lajkami" („Jawline") reż. Liza Mandelup, po którym odbędzie się debata na której pojawi się wielu ciekawych gości, takich jak Krzysztof Gonciarz czy Cleo Ćwiek! 16-letni Austyn Tester żyje w małej miejscowości w Tennessee, ale marzy o sławie porównywalnej do Justina Biebera. Większość czasu spędza przed komputerem, kontaktując się ze swoimi obserwatorkami w mediach społecznościowych. Przystojny nastolatek daje im poczucie akceptacji, za co one odwdzięczają się mu bezgranicznym uwielbieniem. Liza Mandelup szuka odpowiedzi na pytanie w jaki sposób działa świat nastoletnich influencerów.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Influencer.-W-pogoni-za

Film i spotkanie online: „Jaskinia" („The Cave") reż. Feras Fayyad. Po projekcji odbędzie się spotkanie online z reżyserem. Kino Atlantic, sala B, 16:00

W Kinie Atlantic o 16:00 zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego Jaskinia" („The Cave") reż. Feras Fayyad. Obraz otrzymał wyróżnienie od jury Konkursu o Nagrodę Amnesty International Polska! Po pokazie zostańcie na spotkaniu online w którym uczestniczyć będzie reżyser filmu. Dla wykończonych wojną domową Syryjczyków, nadzieja i pomoc czekają pod ziemią, w szpitalu znanym jako Jaskinia. Pediatrka i szefowa szpitala Dr. Amani Ballour wraz ze współpracowniczkami, pielęgniarką Samaher i Dr. Alaą, postanowiły pracować ramię w ramię z mężczyznami, w sposób nie do przyjęcia w opresyjnym, patriarchalnym społeczeństwie na powierzchni.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Jaskinia

Film z audiodeskrypcją i spotkanie: „Ściana cieni" („The Wall of Shadows") reż. Eliza Kubarska. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu. Kinoteka, sala 1, 20:30

Wieczorem, o 20:30 warto się wybrać do Kinoteki na filmu z audiodeskrypcją „Ściana cieni" („The Wall of Shadows") reż. Eliza Kubarska, po którym odbędzie się spotkanie z reżyserką obrazu. W lutym 2019 wyrusza wyprawa złożona z najlepszych alpinistów świata, której celem jest zdobycie dziewiczej ściany Jannu/Khumbakarny. Uczestnikami są: Polak Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow, dwukrotnie nagrodzeni za osiągnięcia alpinistycznym Oskarem: Złotym Czekanem. Wyprawie towarzyszy cała rodzina Szerpów.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Sciana-cieni

 

Przed nami weekend pełen festiwalowych emocji!