Już dzisiaj, w czwartek 3 września, zapraszamy na otwarcie festiwalu dla widzów i premierowy pokaz filmu „Fotograf wojny" („Photographer of War") reż. Boris Benjamin Bertram, w kinie Iluzjon, sala Stolica o godz. 20.00, po którym odbędzie się spotkanie z głównym bohaterem, wybitnym duńskim fotografem Janem Grarupem. Film jest psychologicznym portretem zaangażowanego i poszukującego wyzwań fotografa, który od 25 lat dokumentuje okropności wojny. Nagle musi zmierzyć się z nową, tym razem wewnętrzną walką i pełnić rolę odpowiedzialnego ojca oraz partnera. W kinie Iluzjon zostanie otwarta wystawa złożona z bogatego dorobku Grarupa - „Nasze codzienne ludobójstwa", przygotowana specjalnie na 17. edycję festiwalu.
W piątek i sobotę 4-5 września widzowie będą mieli okazję zobaczyć na festiwalu premierowe pokazy niezwykłych filmów oraz wziąć udział w debatach, spotkaniach oraz lekcji mistrzowskiej Jana Grarupa.
PIĄTEK, 04 WRZEŚNIA
Film: „Pogrzeb Stalina” („State Funeral") reż. Siergiej Łoźnica, Kinoteka, sala 4, 13:00
Pierwszego dnia festiwalu o godzinie 13:00 w Kinotece w sali 4. widzowie zobaczą film „Pogrzeb Stalina" („State Funeral") reż. Siergiej Łoźnica. Twórca skonstruował z materiałów archiwalnych obraz ceremonii pożegnania jednego z największych zbrodniarzy w historii. Film nabiera złowieszczego wydźwięku w kontekście powrotu kultu jednostki we współczesnej Rosji.
Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Pogrzeb-Stalina
Film: „Odbudować Paradise" („Rebuilding Paradise") reż. Ron Howard, kino Luna, sala A, 18:45
W kinie Luna w sali A o godzinie 18:45 odbędzie się projekcja filmu „Odbudować Paradise" („Rebuilding Paradise") reż. Ron Howard („Piękny umysł"). Jest to historia najtragiczniejszego pożaru w historii Kalifornii, który zdewastował miasteczko Paradise, leżące u podnóża gór Sierra Nevada. Reżyser śledzi losy lokalnej społeczności, która z determinacją stara się odbudować swoje niegdyś idylliczne miasto.
Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Odbudowac-Paradise
Film polski: „Lekcja miłości" („Lessons of Love") reż. Małgorzata Goliszewska i Kasia Mateja, Kinoteka, sala 7, 20:30
Zapraszamy również na polską premierę filmu „Lekcja miłości" („Lessons of Love") reż. Małgorzata Goliszewska i Kasia Mateja, która odbędzie się o 20:30 w sali 7 w Kinotece. Po filmie widzowie spotkają się z twórczyniami i wspaniałymi bohaterami. Film opowiada o pani Joli, ekscentrycznej kobiecie tuż przed siedemdziesiątką, która wraca z Włoch do rodzinnego Szczecina, aby na nowo poznać siebie.
Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Lekcja-milosci
Impreza: Nieprzerwana lekcja miłości, Kulturalna (klub festiwalowy), 22:00
Miłość nie jest kategorią, miłość nie jest ideologią, miłość może być odpowiedzią. Pierwszego dnia festiwalu, bez względu na to kim jesteś, zapraszamy Cię, żeby zatańczyć za miłość. Hasło tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity to nie bez powodu: „z czułości do świata”!
Więcej informacji: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/event/Nieprzerwana-lekcja-milosci-%25E2%2580%2593-impreza
SOBOTA, 05 WRZEŚNIA
Wykład mistrzowski: Jan Grarup po filmie „Fotograf wojny”, Kinoteka, sala 1, 12:30
Drugiego dnia festiwalu w Kinotece w sali 1 o 12.30 po filmie „Fotograf wojny" („Photographer of War") reż. Boris Benjamin Bertram odbędzie się wykład mistrzowski Jana Grarupa, podczas którego wybitny duński fotograf opowie o swojej unikalnej metodzie twórczej. Wstęp na wydarzenie mają osoby z biletem na film. Wykład odbędzie się w języku angielskim.
Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Fotograf-wojny
Debata: „Kara za miłość - społeczność LGBTI w Czeczenii oraz w Polsce” po filmie „Witamy w Czeczenii”, Kinoteka, sala 1, 17:00
O godzinie 17:00 w Kinotece w sali 1 odbędzie się debata „Kara za miłość - społeczność LGBTI w Czeczenii oraz w Polsce" dotycząca różnej ale trudnej codzienności osób nieheteronormatywnych w obu krajach. Spotkanie poprowadzi Miko Czerwiński, koordynator ds. równego traktowania w Amnesty International Polska, a gośćmi będą - Misza Czerniak oraz Aleksandra Chrzanowska.
Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/event/Debata%253A-Kara-za-milosc-%25E2%2580%2593-spolecznosc-LGBTQ%252B-w-Czeczeni-i
Europejska premiera: „Ściana cieni” („The wall of shadows”), reż. Eliza Kubarska, Kinoteka, sala 7, 17:30
Zapraszamy na premierę europejską filmu „Ściana Cieni" („The wall of shadows") reż. Eliza Kubarska („K2. Dotknąć Nieba"). Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką. Jest to historia wyprawy wybitnych, europejskich alpinistów na górę Jannu, ukazana z perspektywy towarzyszących im Szerpów, którzy decydują się wyruszyć z nimi, żeby opłacić edukację syna. Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość?
Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Sciana-cieni
Serdecznie zapraszamy na pierwsze dwa dni festiwalowych emocji!