W pierwszy festiwalowy weekend zapraszamy na mistrzowski wykład wybitnego duńskiego fotografa Jana Grarupa, debatę „Kara za miłość- społeczność LGBTI w Czeczenii oraz w Polsce", spotkanie po filmie „Jak Bóg szukał Karela" pt. „Dlaczego Polacy są tak religijni?" i pokaz „Tajemnice Showgirls".
SOBOTA, 05 WRZEŚNIA
Sobota na Millennium Docs Against Gravity będzie pełna emocji - zaczynając od wykładu mistrzowskiego Jana Grarupa, wybitnego duńskiego fotografa, po filmie „ Fotograf wojny" („Photographer of War") reż. Boris Benjamin Bertram, przez debatę „ Kara za miłość- społeczność LGBTI w Czeczenii oraz w Polsce" prowadzoną przez koordynatora ds. równego traktowania w Amnesty International Polska MIko Czerwińskiego, europejską premierę filmu „Ściana cieni" („The Wall of Shadows") reż. Eliza Kubarska („K2. Dotknąć nieba"), po której odbędzie się spotkanie z reżyserką oraz ekipą, kończąc na pokazie filmu „Epicentrum" („Epicentro") reż. Hubert Sauper, po którym widzowie będą mieli okazję spotkać się z jego twórcą!
Wykład mistrzowski: Jan Grarup po filmie „Fotograf wojny”, Kinoteka, sala 1, 12:30
Drugiego dnia festiwalu w Kinotece w sali 1 o 12.30 po filmie „Fotograf wojny" („Photographer of War") reż. Boris Benjamin Bertram odbędzie się wykład mistrzowski Jana Grarupa, podczas którego wybitny duński fotograf opowie o swojej unikalnej metodzie twórczej. Wstęp na wydarzenie mają osoby z biletem na film. Wykład odbędzie się w języku angielskim.
Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Fotograf-wojny
Debata: „Kara za miłość - społeczność LGBTI w Czeczenii oraz w Polsce” po filmie „Witamy w Czeczenii”, Kinoteka, sala 1, 17:00
O godzinie 17:00 w Kinotece w sali 1 odbędzie się debata „Kara za miłość - społeczność LGBTI w Czeczenii oraz w Polsce" dotycząca różnej ale trudnej codzienności osób nieheteronormatywnych w obu krajach. Spotkanie poprowadzi Miko Czerwiński, koordynator ds. równego traktowania w Amnesty International Polska, a gośćmi będą - Misza Czerniak oraz Aleksandra Chrzanowska.
Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/event/Debata%253A-Kara-za-milosc-%25E2%2580%2593-spolecznosc-LGBTQ%252B-w-Czeczeni-i
Europejska premiera: „Ściana cieni” („The wall of shadows”), reż. Eliza Kubarska, Kinoteka, sala 7, 17:30
Zapraszamy na premierę europejską filmu „Ściana Cieni" („The wall of shadows") reż. Eliza Kubarska („K2. Dotknąć Nieba"). Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką. Jest to historia wyprawy wybitnych, europejskich alpinistów na górę Jannu, ukazana z perspektywy towarzyszących im Szerpów, którzy decydują się wyruszyć z nimi, żeby opłacić edukację syna. Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość?
Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Sciana-cieni
NIEDZIELA, 06 WRZEŚNIA
W niedzielę widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w ciekawym spotkaniu po filmie „Jak Bóg szukał Karela" („Once upon a Time In Poland") reż. Vít Klusák, Filip Remunda, szukając odpowiedzi na pytanie „Dlaczego Polacy są tak religijni?" oraz spotkają się z Hubertem Sauperem, twórcą filmu „Epicentrum" („Epicentro"). Tego dnia festiwalowicze zobaczą również „Tajemnice Showgirls" („You don't Nomi") reż. Jeffrey McHale a także „Kapitał XXI wieku" („Capital in the Twenty-First Century") reż. Justin Pemberton.
Film: „Tajemnice Showgirls" („You don't Nomi") reż. Jeffrey McHale Luna sala B, 11:45
O 11:45 w kinie Luna zapraszamy na „Tajemnice Showgirls" („You don't Nomi") reż. Jeffrey McHale.
„Tajemnice Showgirls” są całkowicie oparte na klipach z filmu i stają się rehabilitacją obrazu Verhoevena, potwierdzając jego obecny status klasyki kampu. Rola Nomi grana przez Elizabeth Berkley obecnie jest uznawana za wyprzedzającą swój czas.
Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Tajemnice-Showgirls
Film: „Kapitał w XXI wieku" („Capital in the Twenty-First Century") reż. Justin Pemberton, Atlantic sala B, 14:00
O 14:00 w kinie Atlantic odbędzie się pokaz filmu „Kapitał w XXI wieku" („Capital in the Twenty-First Century") reż. Justin Pemberton. Film jest błyskotliwą wykładnią najważniejszych tez „Kapitału w XXI wieku” – w barwnym korowodzie przewijają się szacowni profesorowie, jak Joseph Stiglitz czy Francis Fukuyama, walcząc o uwagę widza z fragmentami Simpsonów, hollywoodzkich filmów czy ociekających bogactwem teledysków. Reżyser sięga po brawurowe wizualne środki, wiedząc że w dzisiejszych czasach formuła gadających głów odstraszy widza. Dzięki temu udaje mu się pokazać, jak kapitalizm buduje nasze pożądania i aspiracje, aby zachować status quo.
Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Kapital-w-XXI
Film i spotkanie: „Epicentrum" („Epicentro") reż. Hubert Sauper, Muranów sala Gerard, 15:30
O 15:30 w kinie Muranów po filmie „Epicentrum" („Epicentro"), widzowie spotkają się z Hubertem Sauperem (nominowanym do Oscara, znanym widzom festiwalu z filmów „Koszmar Darwina" czy „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi"). Film przenosi widzów na ulicę Hawany, gdzie mieszkańcy w każdym wieku dzielą się swoimi opiniami na temat życia w skolonizowanym kraju a także wewnętrznej wolności, jakiej doświadczają mimo surowych sankcji.
Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Epicentrum
Film i spotkanie: „Jak Bóg szukał Karela" („Once upon a Time In Poland") reż. Vít Klusák, Filip Remunda, Kinoteka sala 7, 17:30
O 17.30 koniecznie zobaczcie w Kinotece film „Jak Bóg szukał Karela" („Once upon a Time In Poland") reż. Vít Klusák, Filip Remunda, po którym odbędzie się spotkanie pt. „Dlaczego Polacy są tak religijni?". Będzie to zderzenie czeskiej perspektywy z polską rzeczywistością. Dokument opowiada o czeskiej ekipie dokumentalnej wyruszającej w pielgrzymkę przez Polskę, aby okiem kamery zbadać konkretne sytuacje związane z polską religijnością. Jak skończy się spotkanie z egzorcystą czy z oddanymi słuchaczami Radia Maryja? Czy Czesi zrozumieją polską religijność, a Polacy zaakceptują czeski ateizm?
Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Jak-Bog-szukal
Zapraszamy na weekend pełen filmowych emocji!