Po co nam księgarnie? Spotkanie z księgarkami, Malwiną Antczak i Emilią Smentek oraz pisarką Magdaleną Grzebałkowską po pokazie filmu KSIĘGARNIE NOWEGO JORKU reż. D.W. Young


poniedziałek, 14 września | 17:30 | sala Warszawa

Po co nam księgarnie? Spotkanie z księgarkami, Malwiną Antczak i Emilią Smentek oraz pisarką Magdaleną Grzebałkowską po pokazie filmu KSIĘGARNIE NOWEGO JORKU reż. D.W. Young

W języku polskim

Partner: Sztuka Wyboru, Cafe Księgarnia Vademecum

Gorzej już z czytelnictwem w Polsce być nie może, więc cieszy wiadomość, że w pandemii czytamy więcej i to nie tylko ,,Dżumę”. Ale jakim miejscem jest dla nas dzisiaj księgarnia? Księgarnie niezależne, kameralne, czyli angielskie indie bookstores, o których opowiada dokument „Księgarnie Nowego Jorku”, to byty wymierające. Dzieje się tak zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce. Na szczęście wciąż istnieją księgarki i księgarze bojownicy, ludzie o niezłomnym duchu i silnym poczuciu misji, którzy potrafią czytelników przyprawić o dreszcze. O tym, dlaczego warto walczyć o księgarnie i księgarzy porozmawiamy z trójmiejskimi księgarkami: Malwiną Antczak oraz Emilią Smentek i pisarką Magdaleną Grzebałkowską.

Goście:

Malwina Antczak – absolwentka Zarządzania Instytucjami Artystycznymi na Uniwersytecie Gdańskim. Księgarka w Sztuce Wyboru i pomysłodawczyni projektu ,,Księgarnia na rowerze w czasie epidemii’’.

Magdalena Grzebałkowska – reporterka, autorka bestsellerowych książek ,,Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego’’, ,,Beksińscy. Portret podwójny’’ oraz ,,1945. Wojna i pokój’’. Laureatka Nike Czytelników 2016.  

Emilia Smentek – niezależny księgarz i animator kultury. Od kilkunastu lat związana z gdyńską księgarnią Vademecum.

Prowadzący:

Przemek Rydzewski – współtwórca i koordynator trójmiejskiej edycji Millennium Docs Against Gravity. Współorganizuje również Nagrodę Literacką GDYNIA oraz towarzyszący jej festiwal – Miasto Słowa.