Pokaz filmu Z WNĘTRZA oraz spotkanie z autorami filmu


czwartek, 10 września | 20:30 | Kino Centrum Spotkania Kultur

Spotkanie po seansie filmu Z WNĘTRZA

Wstęp bezpłatny, pierwszeństwo mają osoby z biletem na film.

W języku polskim.

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Jego surrealistyczne, wizyjne malarstwo, po dziś dzień budzi szerokie zainteresowanie wśród odbiorców i pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. W latach 1987-1997 Beksiński dokumentował kamerą życie rodzinne i proces powstawania swoich obrazów. Film w całości składa się z materiału wideo zrealizowanego przez samego mistrza i jego najbliższych. Ten unikatowy intymny dziennik, jest zarazem kroniką przemian społecznych w Polsce.

Goście:

Cezary Grzesiuk – urodzony w 1963 r. Cezary Grzesiuk jest polskim montażystą, producentem i reżyserem, właścicielem Blue Dream Film Studio i wykładowcą krakowskiej Akademii Filmowej AMA. Regularny współpracownik Andrzeja Jakimowskiego pracował także z Jerzym Kawalerowiczem, Janem Kidawą-Błońskim, Jerzym Skolimowskim i innymi twórcami. Zdobył wiele nagród, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1997 za montaż filmu „Przystań” w reżyserii Jana Hryniaka oraz za „Ogniem i mieczem” (1999) Jerzego Hoffmana. W 2016 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Krystian Kamiński – absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2005-2007 uczestniczył w zajęciach Przedszkola Filmowego organizowanych przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, podczas których powstał prezentowany na 7. Festiwalu Nowe Horyzonty film „Chłód”. W 2015 ukończył dokument „Biało-czerwoni z Chrząstawy”, prezentowany na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Docs Against Gravity i innych festiwalach. 3 lata później podjął pracę w charakterze współreżysera i współscenarzysty kolejnego dokumentu, „Niebieskie chachary”, który również wszedł do programów szeregu festiwali, w tym 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, 9. Energa Camerimage czy 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mińsku „Listapad”.

Tomasz Szwan – mieszkaniec Sanoka, absolwent prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim. W 2009 wymyślił festiwal „Love Never Dies, czyli dlaczego pamiętamy Tomka Beksińskiego”. Współreżyserował powstały w ramach imprezy krótki film dokumentalny „Doctor Jimmy”, zaprezentowany na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Brał czynny udział w szeregu projektów poświęconych rodzinie Beksińskich, m.in. biografii „Beksińscy. Portret podwójny” autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej, „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy” autorstwa Wiesława Weissa oraz filmie fabularnym „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Rafał Rozmus