NIEDZIELA I PONIEDZIAŁEK NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY!

Niedziela i poniedziałek 6-7 września w programie 17. Millennium Docs Against Gravity są pełne spotkań z twórcami oraz dyskusji o ważnych problemach dotyczących spraw społecznych i ekologii. 

 

NIEDZIELA, 06 WRZEŚNIA

W niedzielę widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w ciekawym spotkaniu po filmie „Jak Bóg szukał Karela" („Once upon a Time In Poland") reż. Vít Klusák, Filip Remunda, szukając odpowiedzi na pytanie „Dlaczego Polacy są tak religijni?" oraz spotkają się z Hubertem Sauperem, twórcą filmu „Epicentrum" („Epicentro"). Tego dnia festiwalowicze zobaczą również „Tajemnice Showgirls" („You don't Nomi") reż. Jeffrey McHale a także „Kapitał XXI wieku" („Capital in the Twenty-First Century") reż. Justin Pemberton.

 Film: „Tajemnice Showgirls" („You don't Nomi") reż. Jeffrey McHale Luna sala B, 11:45

O 11:45 w kinie Luna zapraszamy na „Tajemnice Showgirls" („You don't Nomi") reż. Jeffrey McHale.
„Tajemnice Showgirls” są całkowicie oparte na klipach z filmu i stają się rehabilitacją obrazu Verhoevena, potwierdzając jego obecny status klasyki kampu. Rola Nomi grana przez Elizabeth Berkley obecnie jest uznawana za wyprzedzającą swój czas.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Tajemnice-Showgirls

Film: „Kapitał w XXI wieku" („Capital in the Twenty-First Century") reż. Justin Pemberton, Atlantic sala B, 14:00

O 14:00 w kinie Atlantic odbędzie się pokaz filmu  „Kapitał w XXI wieku" („Capital in the Twenty-First Century") reż. Justin Pemberton. Film jest błyskotliwą wykładnią najważniejszych tez „Kapitału w XXI wieku” – w barwnym korowodzie przewijają się szacowni profesorowie, jak Joseph Stiglitz czy Francis Fukuyama, walcząc o uwagę widza z fragmentami Simpsonów, hollywoodzkich filmów czy ociekających bogactwem teledysków. Reżyser sięga po brawurowe wizualne środki, wiedząc że w dzisiejszych czasach formuła gadających głów odstraszy widza. Dzięki temu udaje mu się pokazać, jak kapitalizm buduje nasze pożądania i aspiracje, aby zachować status quo.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Kapital-w-XXI

Film i spotkanie: „Epicentrum" („Epicentro") reż. Hubert Sauper, Muranów sala Gerard, 15:30

O 15:30 w kinie Muranów po filmie „Epicentrum" („Epicentro"), widzowie spotkają się z Hubertem Sauperem (nominowanym do Oscara, znanym widzom festiwalu z filmów „Koszmar Darwina" czy „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi"). Film przenosi widzów na ulicę Hawany, gdzie mieszkańcy w każdym wieku dzielą się swoimi opiniami na temat życia w skolonizowanym kraju a także wewnętrznej wolności, jakiej doświadczają mimo surowych sankcji.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Epicentrum

Film i spotkanie: „Jak Bóg szukał Karela" („Once upon a Time In Poland") reż. Vít Klusák, Filip Remunda,  Kinoteka  sala 7, 17:30

O 17.30 koniecznie zobaczcie w Kinotece film „Jak Bóg szukał Karela" („Once upon a Time In Poland") reż. Vít Klusák, Filip Remunda, po którym odbędzie się spotkanie pt.  „Dlaczego Polacy są tak religijni?". Będzie to zderzenie czeskiej perspektywy z polską rzeczywistością. Dokument opowiada o czeskiej ekipie dokumentalnej wyruszającej w pielgrzymkę przez Polskę, aby okiem kamery zbadać konkretne sytuacje związane z polską religijnością. Jak skończy się spotkanie z egzorcystą czy z oddanymi słuchaczami Radia Maryja? Czy Czesi zrozumieją polską religijność, a Polacy zaakceptują czeski ateizm?

Więcej o filmie i bilety:  https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Jak-Bog-szukal

Film i spotkanie: „Zamęt- kronika rodzinna" („The Maelstrom- a Family Chronicle") reż. Péter Forgács i prezentacja przedsięwzięcia polskie archiwum filmów domowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Kinoteka, sala 2, 13:00

W Kinotece o 13:00 polecamy film „Zamęt- kronika rodzinna" („The Maelstrom- a Family Chronicle") reż. Péter Forgács. Oglądamy rodzinne nagrania nakręcone w latach 1938-1942 głównie przez Maxa, jednego z trzech synów rodziny holenderskich Żydów Peereboom. Znaczna część tych archiwalnych materiałów została zarejestrowana w szczególnie radosnych chwilach, co jest charakterystyczne dla materiałów filmowych dokumentujących życie rodzinne.

Zapraszamy również na prezentację niezwykłego przedsięwzięcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

 „Domowe ósemki, super ósemki, szesnastki. Pozbawione dźwięku. Nieme świadectwo naszych czasów. Unikalny zapis parterowej historii Polski. Wolny od publicystycznego kontekstu. Święta rodzinne, domowe uroczystości, wakacje, wycieczki, praca, pielgrzymki, pogrzeby, manifestacje, szkoła… Ale też zwyczajna rejestracja codzienności.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Zamet---kronika

Więcej o spotkaniu: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/event/Spotkanie%253A-Prezentacja-przedsiewziecia-Polskie-Archiwum-Filmow-Domowych-Muzeum-Sztuki-Nowoczesnej-w

 

 PONIEDZIAŁEK, 07 WRZEŚNIA

Poniedziałek osłodzi wam świetny wybór filmów połączonych ze spotkaniami z ich twórcami. Zobaczymy między innymi filmy „Strażnicy lasu", „Z wnętrza" i „ La mami"!

Film i spotkanie: „Strażnicy lasu" („ Wood") reż. Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger, po projekcji spotkanie pt. „ Dealerzy drewna. Jak działa ten biznes?", Atlantic, sala B, 18:00

W kinie Atlantic o 18:00 odbędzie się projekcja filmu „Strażnicy lasu" („ Wood") reż. Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger, po którym polecamy spotkanie pt. „Dealerzy drewna. Jak działa ten biznes?". Co roku z rumuńskich lasów nielegalnie pozyskuje się 20 milionów metrów sześciennych drewna. Kto tak naprawdę na tym zarabia? Alexander von Bismarck jest dyrektorem organizacji pozarządowej o nazwie Environmental Investigation Agency (EIA). Wraz z międzynarodowym zespołem z ukrycia infiltruje wielkie firmy na całym świecie, ujawniając jak produkują i sprzedają nielegalnie ścięte drewno i zarabiają na tym fortunę. 

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/searchResult?searchString=stra%C5%BCnicy

  

Film i spotkanie: „Z wnętrza" („From Within") reż. Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan, Krystian Kamiński,  po projekcji spotkanie z reżyserami. Muranów, sala Gerard, 18:15

 O 18:15 w Muranowie zapraszamy na film „Z wnętrza" („From Within") reż. Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan, Krystian Kamiński, po którym będzie okazja do porozmawiania z twórcami filmu. Zdzisław Beksiński (1929-2005) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Film w całości składa się z materiałów wideo zrealizowanych przez samego mistrza i jego najbliższych. Ten unikatowy intymny dziennik jest zarazem kroniką przemian społecznych w Polsce, upadku komunizmu i pierwszych lat demokracji.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Z-wnetrza

Film: „W obronie prawa" („The Fight") reż. Elyse Steinberg, Josh Kriegman, Eli Despres, Luna, sala B, 18:30

W Kinie Luna sali B o 18:30 do zobaczenia film „W obronie prawa" („The Fight") reż. Elyse Steinberg, Josh Kriegman, Eli Despres. Siedem dni po zaprzysiężeniu prezydenta Donalda Trumpa, lotniska i sądy zalali protestujący, którzy walczyli o ochronę imigrantów przed deportacją z powodu wprowadzenia antymuzułmańskiej polityki. Film jest inspirującym, emocjonalnym spojrzeniem na walkę, jaką toczy pięciu kreatywnych prawników ACLU w obronie praw obywatelskich w czterech procesach sądowych.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/W-obronie-prawa

Film i spotkanie: „Blizny" („Scars") reż. Agnieszka Zwiefka, po filmie spotkanie z reżyserką, Kinoteka, sala 4, 20:30

Film „Blizny" („Scars") reż. Agnieszka Zwiefka. Dokument to uniwersalna opowieść o życiu po wojnie, o ranach, które nie mogą się zagoić, i bliznach dziedziczonych przez kolejne pokolenia. opowieść koncentruje się na indywidualnych historiach. Film porusza temat nastolatek siłą wcielanych do Tamilskich Tygrysów i rzucają nowe światło na wciąż nierozwiązany konflikt na Sri Lance.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/Blizny

Film i spotkanie: „ La mami" („La Mami") reż. Laura Herrero Garvin, po projekcji spotkanie online z reżyserką. Kinoteka, sala 3, 20:45

Zapraszamy również na niezwykły film pt. „ La mami" („La Mami") reż. Laura Herrero Garvin, a po pokazie na spotkanie online z twórczynią dokumentu. To intymny portret życia, którego nie widać – pokazuje kulisy pracy nocnych klubów Meksyku oraz patriarchalnego, opartego na maczyzmie społeczeństwa, które nieustannie ocenia i piętnuje kobiety.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/movie/La-Mami

 

Festiwalowych emocji ciąg dalszy!