Poniedziałek | 7 września | godz. 18:00 | Kino Muza | Sala nr 1
Wszyscy (oprócz ciebie). Rozmowa o gniewie, dumie, dziurawej wspólnocie i próbach jej zszywania - debata po filmie WITAMY W CZECZENII
Spotkanie odbywa się w języku polskim.
Choć Polska to nie Czeczenia, ale tak samo jak na Zakaukaziu nadal musimy walczyć o prawa i wolności dla społeczności LGBTQ+. Emancypacja mniejszości seksualnych nie dzieje się z dnia na dzień. Nad Wisłą zajęło nam to dekady aby można było w ogóle w dyskursie publicznym debatować o prawach gejów i lesbijek (o innych „odmieńcach” wciąż nie jest tak łatwo). Wciąż wielu musi uciekać, chować się, a publiczny coming out wymaga odwagi.
Żyjemy w kraju, w którym duża część jego mieszkańców i mieszkanek jest stale dyskryminowana w związku ze swoją seksualną i płciową nienormatywnością. Prawa i wolności obywatelskie – przynależne w teorii każdemu i każdej osobie żyjącej w Polsce są w praktyce nierespektowane, a upominanie się o nie zwykle kończy się zarzutem o ostentację, nieposzanowanie uczuć religijnych, ideologizacje albo tzw. „seksualizację”. Politycy i polityczki co rusz dzielą się swoim wąskim, arbitralnym rozumieniem tego czym jest „normalna rodzina”, jak powinno się żyć oraz jakie wartości wyznawać. W teorii wszyscy jesteśmy równi, ale w szczegółach z tej równości wyklucza się wielu Polaków i Polek (czasami wręcz odmawiając im prawa do nazywania siebie w ten sposób).
Czy 31 lat po obradach okrągłego stołu, jesteśmy coraz bliżej czy coraz dalej równości małżeńskiej, systemowej walki z mową nienawiści wobec odmienności seksualnej albo homofobią lub transfobią? Jak walczyć o prawa człowieka w XXI wieku, czy nadal warto rozmawiać? Jak można/należy protestować i realizować edukację obywatelską porozmawiamy z aktywistą i działaczem LGBTQ+ Bartem Staszewskim.
Gość:
Bart Staszewski - polski działacz LGBT, reżyser filmu dokumentalnego „ARTYKUŁ OSIEMNASTY”, współzałożyciel stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie oraz Miłość Nie Wyklucza.
Prowadzący:
Bartek Lis - socjolog (dr), animator kultury, edukator. Pracuje w Centrum Praktyk Edukacyjnych w Centrum Kultury ZAMEK. Autor książki "Gejowskie (nie)męskości. Normy płciowe a strategie tożsamościowe mężczyzn homoseksualnych.