Pełny program i zwiastuny wszystkich filmów!

Dzisiaj na stronie festiwalu https://mdag.pl/17/pl/Poznan/homepage został opublikowany pełny program części kinowej Festiwalu. Na kanale YouTube festiwalu można już  też oglądać ich zwiastuny!

Festiwal odbędzie się od 4 do 13 września w Poznaniu. Start sprzedaży biletów i siatka projekcji już 21 sierpnia!

Wymarzony program

W tym roku program jest naszpikowany tytułami, które wzbudzają emocje i zmuszają do refleksji nad rzeczywistością, do czego nawiązuje także hasło festiwalu: „Z czułości do świata”. W tym roku w programie pojawiają się cztery nowe sekcje - Pieniądze i władza, Prawa metafizyki oraz Z domowych archiwów. Stanowią odpowiedź na trendy wśród twórców dokumentalnych, które stały się wyraźne w ciągu ostatniego roku. Program festiwalu tworzą także sekcje niezmienne cieszące się ogromnym zainteresowaniem publiczności: Bohaterowie są wśród nas, Historie intymne czy Miejsca. Na uwagę zasługuje także sekcje Klimat na zmiany, prezentująca filmy ekologiczne.

Nie da się wyrazić złożoności i bogactwa tegorocznego programu w kilku słowach. Żeby lepiej zrozumieć mnogość poruszanych przez dokumentalistów problemów, można posłużyć się skrajnymi przykładami, które pojawiają się w festiwalowych filmach. Widzowie poznają zupełnie różnych od siebie bohaterów - złodzieja dzieł sztuki („Malarka i złodziej”) ale też rodzinę z Donbasu, odtwarzającą swoje traumatyczne przeżycia wojenne w czasie kręcenia filmu („Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”).

Zobaczą wpływ człowieka na środowisko - niszczycielski i sprowadzający zagładę („Odbudować Paradise”), ale też uświadamiający możliwość międzygatunkowego porozumienia („Ośmiornica, nauczycielka życia”). W końcu, widzowie będą mieli okazję zobaczyć, w co wierzą ludzie z odległych sobie kultur – fanatyczni katolicy w Polsce („Jak Bóg szukał Karela”), odcięci od świata buddyści („Buddyjskie karaoke”). To jedynie ułamek spośród filmów, które zostaną pokazane w tym roku podczas Millennium Docs Against Gravity! 

Wszystkie filmy w Poznaniu: https://mdag.pl/17/pl/Poznan/movies/all

Sekcje filmowe filmów prezentowanych w Poznaniu: https://mdag.pl/17/pl/Poznan/sections

Konkursy w Poznaniu: https://mdag.pl/17/pl/Poznan/contests

Część z filmów zostanie następnie pokazana w trakcie odsłony online - od 19 września do 4 października.