17. edycja Millennium Docs Against Gravity oficjalnie otwarta!

To były wieczory pełne emocji - za nami aż dwa uroczyste otwarcia festiwalu! Odbyliśmy ważne rozmowy w niezwykle emocjonalnej atmosferze. Dla wielu gości była to pierwsza wizyta w kinie od kilku miesięcy. Millennium Docs Against Gravity jest pierwszą tak dużą imprezą filmową, która otwiera się w nowej rzeczywistości.

„Dziękujemy, że wybraliście Państwo tak ekstremalny i ekstrawagancki sposób spędzenia czasu, jak wyjście do kina” - tymi słowami otworzył festiwal Dyrektor Artur Liebhart. Programerzy Karol Piekarczyk oraz Wojciech Diduszko podkreślili, że hasło tegorocznej edycji, „Z czułości do świata”, nabiera szczególnego znaczenia w naszych czasach, kiedy wszyscy potrzebujemy wzajemnej solidarności, także z kinami. 

„Drugim hasłem festiwalu mogłoby być Docs Against Ideology, bo podczas gdy ludzie nie są ideologią, istnieją osoby, które wymyślają ideologię, żeby odciągnąć naszą uwagę od rzeczywistości. Naszym celem jest zwrócenie uwagi widzów na to, co najważniejsze i pokazanie rzeczywistości taką, jaką naprawdę jest” - zapowiedział Karol Piekarczyk. 

Uroczyste otwarcie 2 września

W środę 2 września w kinie Iluzjon pokazaliśmy wzruszający film „Lekcja miłości” („Lessons of Love”) Katarzyny Matei i Małgorzaty Goliszewskiej. Widzowie mogli spotkać się nie tylko z reżyserkami oraz producentką Anna Stylińską, ale także z wyjątkowymi bohaterkami - panią Jolą oraz jej przyjaciółką panią Leokadią - oraz bohaterem, panem Wojtkiem. Spotkaniu z tymi wyjątkowymi gośćmi towarzyszyły ogromne emocje - wielokrotnie ich wypowiedzi były przerywane gromkimi oklaskami. Historia wyrwania się z domowego piekła, co udało się po wielu latach toksycznego małżeństwa pani Joli, dała początek otwartej rozmowie o skali przemocy wobec kobiet.  Nagrodę dla Największej Osobowości Festiwalu odberał od Miesięcznika Focus prof. Szymon Malinowski, wybitny fizyk atmosfery i bohater filmu "Można panikować" Jonathana Ramseya. 

Otwarcie dla publiczności 3 września

Podczas otwarcia festiwalu dla publiczności w czwartek 3 września także w kinie Iluzjon widzowie zobaczyli film „Fotograf wojny” („Photographer of War”) Borisa Benjamina Bertrama oraz spotkali się z jego bohaterem - wybitnym duńskim fotografem Janem Grarupem. Po seansie odbyła się długa dyskusja o tym, jaką cenę trzeba zapłacić za przekazywanie światu informacji ze stref wojny oraz o etyce fotografowania ludzkiego cierpienia. Następnie w przestrzeni kina Iluzjon została otwarta wystawa „Nasze codzienne ludobójstwa” przygotowana specjalnie z okazji Millennium Docs Against Gravity. To jednak dopiero początek wizyty Grarupa w Polsce. Fotograf pojawi się w Poznaniu w piątek 4 września na otwarciu festiwalu, a w sobotę w Warszawie po seansie filmu w Kinotece o 12:30, wygłosi swój wykład mistrzowski. Wszystkie osoby z biletem na film są zaproszone na spotkanie, które odbędzie się w języku angielskim.

17. Millennium Docs Against Gravity to prawie 150 najwyższej jakości filmów dokumentalnych z całego świata, które zostaną na ponad 1000 pokazów zaprezentowane w siedmiu miastach festiwalowych: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Festiwal w kinach potrwa od 4 do 18 września, część online od 19 września do 4 października.  

Chcemy serdecznie podziękować kluczowym partnerom festiwalu: mecenasowi tytularnemu Bankowi Millennium, który współtworzy festiwal już od 15 lat, m. st. Warszawy, Programowi Kreatywna Europa Media, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Finie oraz wszystkim naszym partnerom i patronom medialnym.