Spotkanie z Janem Grarupem – bohaterem filmu FOTOGRAF WOJNY po filmie FOTOGRAF WOJNY


Piątek, 4 września | 19.00 | Kino Muza, Sala nr 1

Spotkanie z Janem Grarupem – bohaterem filmu FOTOGRAF WOJNY po filmie FOTOGRAF WOJNY

W języku angielskim i polskim

Był świadkiem ludobójstwa w Rwandzie, fotografował też strefy wojenne. Stał się sławny, a jego najbardziej znane zdjęcia to ruiny i zgliszcza, dziecko przygotowujące zamach w Mosulu czy kobieta obserwująca morze ze zbombardowanego hotelu w Mogadiszu. Duński fotograf Jan Grarup to mistrz fotografii wojennej, a jego zdjęcia regularnie pojawiają się w takich tytułach, jak: „Newsweek”, „The Guardian”, „Sunday Times Magazine”, „Stern”, „GEO”, „Paris Match”, „La Repubblica”. Film jest psychologicznym portretem zaangażowanego i poszukującego wyzwań fotografa, który od 25 lat dokumentuje okropności wojny i nagle musi zmierzyć się z nową, tym razem wewnętrzną walką i  rolę odpowiedzialnego ojca oraz partnera. Okazuje się, że fotografia nie tylko na wojnie staje się doskonałym narzędziem do walki ze śmiercią.

Gość:

Jan Grarup – jeden z najbardziej znanych fotografów wojennych na świecie. Grarup został nagrodzony większością prestiżowych nagród fotograficznych i nagród przyznawanych przez organizacje zajmujące się prawami człowieka: World Press Photo, UNICEF, W.Eugene Smith Foundation for Humanistic Photography, POYi i NPPA. W 2005 r. przyznano mu Visa d'Or na fotofestiwalu Visa Pour l'Image we Francji, za relację o uchodźcach z Darfuru.

Prowadzący:

Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury" i vloger: „Widma Marca". Jest kuratorem filmowego cyklu "Krótkie spięcia" w Pawilonie oraz prowadzi "Filozoficzne środy" w Kinie Muza. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: ontologii zwróconej ku przedmiotom, ciemnej ekologii, estetyki postcyfrowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książki „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności" (2015).