KinoUkraїna: Sztuka przez pryzmat wojny po filmie ZIEMIA JEST NIEBIESKA JAK POMARAŃCZA reż. Iryna Tsilyk


sobota, 5 września | 18:15 | DCF, sala Lalka

KinoUkraїna: Sztuka przez pryzmat wojny po filmie ZIEMIA JEST NIEBIESKA JAK POMARAŃCZA reż. Iryna Tsilyk

W języku polskim

Podczas specjalnego festiwalowego wydania cyklu KinoUkraїna po seansie głośnego filmu „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, porozmawiamy o ukazanym w nim obrazie wojny a także o powieści „Najdłuższe czasy” Wołodymyra Rafiejenki – ukraińskiego pisarza, który musiał opuścić rodzinny Donieck na początku działań wojennych. Jej polscy tłumacze opowiedzą, co sprawia, że „Najdłuższe czasy” zostały uznane za jedną z najważniejszych wypowiedzi na temat konfliktu trwającego na wschodzie Ukrainy.

Goście:

Marcin Gaczkowski – literaturoznawca, historyk, redaktor, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. Tłumacz z języków ukraińskiego i rosyjskiego, współtwórca portalu literackiego Rozstaje.art, członek Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Anna Ursulenko – slawistka, adiunkt w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka przekładów literackich z języków ukraińskiego, rosyjskiego i czeskiego. Kuratorka cyklu KinoUkraїna, prezentującego w DCF-ie współczesne kino znad Dniepru.

Prowadzenie:

Leszek Budrewicz