Debata: Czy COVID pogłębi nierówności? Po pokazie filmu KAPITAŁ W XXI WIEKU reż. Justin Pemberton


wtorek, 8 września | 18:30 | Iluzjon Stolica

Debata: Czy COVID pogłębi nierówności? Po pokazie filmu KAPITAŁ W XXI WIEKU reż. Justin Pemberton 

W języku polskim

Partnerzy: Krytyka Polityczna

W filmie Thomas Piketty opowie nam jak kapitalizm prowadzi do narastania nierówności. Z jednej strony ekonomiści głoszą, że są one potrzebne, aby motywować ludzi do pracy, z drugiej widzimy, że są źródłem frustracji i prowadzą do zamieszek społecznych. Historia pokazuje, że narastające nierówności prowadzą do pojawienia się jednego z czterech jeźdźców apokalipsy: wojny, rewolucji, epidemii lub upadku imperiów. Czy COVID jest taką siłą? A może epidemia zwiększy nierówności? Porozmawiamy o tym po filmie z zaproszonymi gośćmi.

Prowadząca:

dr hab. Karolina Safarzyńska – pracuje na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW, gdzie uczy ekonomii i finansów behawioralnych. Zajmuje się zrównoważonym rozwojem.

Goście:

dr Adrian Zandberg – historyk, poseł, nauczyciel akademicki, współzałożyciel i członek Zarządu Krajowego Partii Razem.

dr hab. Martyna Kobus – pracuje w Centrum Badań nad Nierównościami Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Interesuje się badawczo pomiarem nierówności oraz oceną skutków polityk.

Kaja Puto – dziennikarka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej, migracji i nacjonalizmu. Związana z „Krytyką Polityczną”, Stowarzyszeniem Reporterów „Rekolektyw” oraz z Siecią Informacyjną z Europy Wschodniej (n-ost).Piotr Lewandowski – ekonomista, prezes zarządu Instytutu Badań Strukturalnych. W pracy badawczej zajmuje się ekonomią pracy.