Debata: Komedie romantyczne - czy niszczą nasze związki? Po filmie KOMEDIA ROMANTYCZNA reż. Elizabeth Sankey


środa, 9 września | 20:00 | Kinoteka

Debata: Komedie romantyczne - czy niszczą nasze związki? Po pokazie filmu KOMEDIA ROMANTYCZNA reż. Elizabeth Sankey

W języku polskim

Partnerzy: Sens

Dlaczego komedie romantyczne są atrakcyjne i problematyczne zarazem? Jaki mają na nas wpływ? Jaki model miłości pokazują i czy ktoś jeszcze w ten model wierzy? W psychologii istnieje tzw. kompleks Kopciuszka. Kopciuszek czuje strach przed niezależnością i podświadomie dąży do tego, żeby ktoś się nią zaopiekował. Dzisiaj kobiety coraz rzadziej wypatrują księcia z bajki. Czy przyszedł czas na mężczyznę Kopciuszka? Jaki wpływ na odbiór komedii romantycznych ma zmiana wzorców kobiecości i męskości? Co powinno być inspiracją dla komedii romantycznych, żeby pokazywały współczesne związki?

Goście:

Aleksandra Domańska – aktorka, wystąpiła m.in w filmach „Podatek od miłości”, „(Nie)znajomi” oraz w instagramowym, feministycznym miniserialu „Łatwo płonę”. Współtwórczyni ciałopozytywnego kolektywu Boginie.

Roma Gąsiorowska – aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa, grała m.in. w „Listach do M”, „Serce nie sługa”. Współautorka książek i warsztatów rozwojowych dla kobiet. Założycielka szkoły aktorskiej aktoRstudio.

Katarzyna Miller – psychoterapeutka, publicystka, filozofka. Autorka książek, m.in. „Chcę być kochana tak, jak chcę”, „Bajki rozebrane”. Na stałe współpracuje z magazynami „Zwierciadło” i „Sens”.

dr Karol Jachymek – kulturoznawca, filmoznawca, wykłada na Uniwersytecie SWPS. Interesuje się historią kina w perspektywie przemian obyczajowych, problematyką ciała, płci i seksualności, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej.

Prowadząca:

Martyna Harland – dziennikarka, psycholożka, prowadzi badania nad filmoterapią – wpływem filmów na rozwój, samoświadomość oraz lepsze rozumienie emocji.