Home Movie Day dla Klimatu: Koncert przedpremierowy Chóru Klimatycznego z prezentacją fragmentów amatorskich filmów kolektywu Home Movie Day Warszawa


niedziela, 13 września | 20.30 |  SZKOŁA, E. Plater 31

Home Movie Day dla Klimatu: Koncert przedpremierowy Chóru Klimatycznego z prezentacją fragmentów amatorskich filmów kolektywu Home Movie Day Warszawa

Partnerzy: Home Movie Day Warszawa, Komuna/Warszawa, Miasto Stołeczne Warszawa, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Muzeum Woli, Oddział Muzeum Warszawy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Tematem przewodnim tegorocznej edycji warszawskiego Home Movie Day jest klimat i zmiany, jakie w nim zachodzą. Poprzez projekcje chcemy pokazać, że natura oraz skutki tego, w jaki sposób wkracza w nią cywilizacja, była tematem podejmowanym w różnorodny sposób w kinie amatorskim właściwie od jego początku. Filmowcy amatorzy z zainteresowaniem i troską obserwowali swoje najbliższe otoczenia, doceniali i upamiętniali piękno przyrody, ale także – zaniepokojeni jej stanem – dokumentowali te przemiany w swoich filmach.
W ramach wydarzenia zaprezentujemy w całości bądź we fragmentach następujące filmy amatorskie: "Ślady" Marii Markiewicz, filmy dokumentujące Polesie nakręcone przez Zofię Chomętowską, filmy industrialne i domowe Janusza Jarosza, filmy ilustrujące Bukowinę Urszuli Chodnikiewicz oraz utytułowane na licznych konkursach filmów amatorskich filmy "Umierające chaty", "Ginący świat" oraz "Poranek w Piaskowni" Leona Wojtali. Filmy pochodzą ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i Muzeum Woli, oddziału Muzeum Warszawy, Fundacji Archeologia Fotografii, inicjatywy Plac Czarnieckiego 10 oraz zbiorów prywatnych.
Projekcjom będzie towarzyszył przedpremierowy koncert Chóru klimatycznego. Chór ten powstał wiosną 2020 roku. Grupa niezwykłych indywidualności wykona partyturę Aleksandry Gryki do słów Moniki Sadkowskiej. W utworze słychać myśli mieszkańców miasta, ich ekologiczny niepokój, miłość do życia i nadzieję na wspólną dobrą przyszłość ludzi i przyrody. Utwór należy do miasta, jego mieszkańców i natury, dlatego przeznaczony jest do wykonywania w niezwykłych przestrzeniach, przyciągających uwagę – jak SZKOŁA, przy ulicy Emilii Plater 31.
---
Kolektyw Home Movie Day Warszawa, w składzie Paulina Haratyk, , Gabriela Sitek, Magda Staroszczyk i Monika Supruniuk tworzy partycypacyjne wydarzenia dotyczące archiwów domowych od 2012 roku, kiedy zorganizował pierwsze Home Movie Day w Polsce. Poza projekcjami z wąskich taśm, tym razem zaprosi do wspólnego uzupełniania „Albumu Matek-Córek. Z Wyboru” w nawiązaniu do filmu Rytuał córki, reż. Michelle Citron prezentowanego w ramach sekcji Z archiwów domowych.

Prace nad premierą Chóru Klimatycznego są finansowane ze środków otrzymanych od m.st. Warszawy. Projekt jest realizowany w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.