Nocne spotkanie z „Egzorcystą”


sobota, 12 września | 22:00 | Kinoteka

Podczas wyjątkowego nocnego pokazu zaprezentujemy dwa niezwykłe filmy. Pierwszym będzie „Na wiarę. Egzorcysta Williama Friedkina", czyli dokumentalna opowieść o niesamowitych wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas produkcji kultowego „Egzorcysty". Następnie, równo o północy, przypomnimy sobie arcydzieło Williama Friedkina i spojrzymy na nie w zupełnie nowy sposób, znając mroczne sekrety kryjące się za jego powstaniem...

Nocny maraton dwóch filmów odbędzie się w sobotę 12 września w sali numer 7 w Kinotece. O 22:00 zostanie zaprezentowany film „Na wiarę. Egzorcysta Williama Friedkina”, a o 24:00 „Egzorcysta”. Na oba filmy obowiązuje promocyjna cena biletu 15 zł, cena za oba – 30 zł.

O FILMIE:

Jak powstawał klasyk horroru „Egzorcysta”? Nikt lepiej tego nie opowie jak sam reżyser – William Friedkin, który dwa lata przed „Egzorcystą” (1973) otrzymał Oscara® za „Francuskiego łącznika”. Proces powstania filmu, który zrewolucjonizował gatunek horroru, jawi nam się z opowiadania reżysera jakby wiedziony tajemną ręką. – Filmy są o tajemnicy przeznaczenia lub o tajemnicy wiary – mówi Friedkin, wskazując na „Egzorcystę” jako przykład drugiego rodzaju.

Niesamowite historie związane z procesem twórczym, zbiegi okoliczności na planie i poza planem filmu są przedstawiane przez reżysera w dramatyczny sposób. Zaczynamy wierzyć, że sam film został opętany. Liczne fragmenty „Egzorcysty” są nie tylko ilustracją tej swoistej lekcji o gatunku horroru, ale otrzymują nowy wymiar dzięki interpretacji mistrza. – Nie mogę obronić tej sceny, jest niewiarygodna – mówi reżyser, omawiając koniec filmu, w którym opętany ksiądz Karras popełnia samobójstwo, aby tym samym zabić w sobie złego ducha. Co to oznacza? Może to następny element mitologii „Egzorcysty”?