Akademia filmu awangardowego I ONLINE - projekcje i wykłady ruszają już 15 października

  • image

15 października rozpoczynają się zajęcia Akademii filmu awangardowego I – fakultet dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i wszystkich zainteresowanych. Wszystkie zajęcia i projekcje odbywają się online.

Cykl jest przygotowany przez Fundację Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W programie Akademii filmu awangardowego I znajdują projekcje filmów awangardowych oraz wykłady specjalistów. Projekcje na platformach Vimeo.pl i Mdag.pl i wykłady (na platformie Zoom) będą odbywały się w czwartki w godz. 17:00-20:00. Wyjątkowo zajęcia zaplanowane na 24 listopada i 8 grudnia odbędą się we wtorek.

W dniu, kiedy poszczególne zajęcia są zaplanowane – zgodnie z harmonogramem zajęć – studenci i osoby zapisane na zajęcia otrzymają kod i link umożliwiające zapoznanie się z filmami przewidzianymi w ramach poszczególnych bloków tematycznych. Kod umożliwi dostęp do filmów przez 7 dni. Uczestnicy zajęć będą mieli 4 godziny na obejrzenie filmu od pierwszego odtworzenia filmu. Dodatkowo rejestracje wykładów będą przesyłane na adresy mailowe uczestników i uczestniczek w formie nagrania wideo po zakończeniu wykładu.

Osoby zapisane na zajęcia otrzymają bezpłatnie publikację „Historie filmu awangardowego”, która ukaże się w listopadzie.
Grupa dla osób zapisanych na zajęcia na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/428356811368459/

Zajęcia mają charakter ogólnouniwersytecki na Uniwersytecie Warszawskim (4 pkt ECTS). Są dedykowane także studentom Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (studenci studiów I stopnia – licencjackich: 3 pkt ECTS, studenci studiów II stopnia – magisterskich: 4 pkt ECTS).

Koszt karnetu to 100 zł. Ruszyła już sprzedaż karnetów – szczegóły: https://www.akademiadokumentalna.pl/uw-akademia-filmu-awangardowego-i-sem-zimowy-20202021

Osoby spoza UW i ASP także mogą zapisać się na zajęcia, wysyłając zgłoszenie na adres: akademiafilmuawangardowego@gmail.com, i po otrzymaniu potwierdzenia zapisania na zajęcia kupić karnet.

Pula nieodpłatnych karnetów zostanie rozdysponowana osobom, które nie mogą pozwolić sobie na zakup karnetu, przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce.

Zapisy i zaliczenie zajęć

Studenci, chcący uczestniczyć w zajęciach i uzyskać z nich zaliczenie, zobowiązani są do rejestracji na zajęcia w systemie USOS UW lub Akademus.asp.waw.pl oraz wykupienia semestralnego karnetu, którego cena wynosi 100 zł. Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na wykupienie karnetu z powodu sytuacji materialnej, zarezerwowane jest 50 miejsc. Bezpłatne karnety rozdysponuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Szczegóły wkrótce.

Dopiero po rejestracji należy wykupić karnet, który jest biletem wstępu na zajęcia.

Osoby spoza uczelni mogą zapisać się na cykl projekcji i wykładów, wysyłając zgłoszenie na adres: akademiafilmuawangardowego@gmail.com. Warunkiem uczestniczenia w cyklu jest wykupienie karnetu w cenie 100 zł. Karnet można kupić dopiero po otrzymaniu potwierdzenia zapisu na zajęcia.

Historia eksperymentu filmowego

Zajęcia obejmują projekcje filmów legendarnych twórców, którzy ukształtowali historię kina awangardowego m.in.: Luisa Buñuela i Salvadora Dali’ego, Dzigi Wiertowa, Mai Deren, Jonasa Mekasa, Franciszki i Stefana Themersonów, Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy, Kennetha Angera, Yoko Ono. Sylwetki Mai Deren, Josepha Beuysa, Tony’ego Conrada przybliżą współczesne filmy dokumentalne.

Projekcje filmów dokumentalnych, czerpiących z tradycji kina awangardowego będą integralną częścią zajęć. Współczesne kino dokumentalne to obecnie jeden z najciekawszych i najszybciej rozwijających się gatunków filmowych. Filmy dokumentalne, które znalazły się w zestawieniu, charakteryzuje nowatorstwo formy, przybliżające je do granicy między dokumentem a kinem eksperymentalnym.

Zajęcia w semestrze zimowym 2019/2020 poprowadzą dr Marcin Borchardt, Sebastian Cichocki, prof. dr hab. Marcin Giżycki, Paulina Haratyk, Jakub Majmurek, Antonii Michnik, Daniel Muzyczuk, prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz, Karol Radziszewski, dr Gabriela Sitek.

Akademia filmu awangardowego I jest pierwszą częścią programu Akademii filmu awangardowego, składającego się z dwóch semestralnych cykli, które obejmują zagadnienia historii filmu awangardowego – od lat 20. do czasów najnowszych.

Harmonogram bloków projekcji i wykładów dostępny jest na stronie Akademii Dokumentalnej:

Informacje dla studentów UW i wolnych słuchaczy: https://www.akademiadokumentalna.pl/uw-akademia-filmu-awangardowego-i-sem-zimowy-20202021

Informacje dla studentów ASP i wolnych słuchaczy:
https://www.akademiadokumentalna.pl/asp-akademia-filmu-awangardowego-i-sem-zimowy-20202021-1

Organizatorami Akademii filmu awangardowego są: Fundacja Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawę i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Partnerami projektu są: Akademia Dokumentalna, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Arsenal – Institute for Film and Video w Berlinie, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Kino Iluzjon, Cinémathèque Française, Home Movie Day Warszawa.

Kuratorzy: dr hab. Łukasz Ronduda, dr Gabriela Sitek
Współpraca: Katarzyna Karwańska
Obieg i przygotowanie kopii: Michał Rogalski
Identyfikacja wizualna: Marta Lissowska