Pokaz wyjątkowego filmu zapowiada kino kobiet na 17. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity

Już w niedzielę 8 marca po raz pierwszy w Polsce podczas HER Docs Film Festival zostanie pokazany film „Kobieta” („Woman”) Anastazji Mikowej i Yanna Arthusa-Bertranda. Przedpremiera jest równocześnie zapowiedzią 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, na którym w maju film będzie miał swoją premierę. W tegorocznym programie znalazło się wiele tytułów poświęconych różnym aspektom życia oraz sytuacji kobiet na całym świecie i historii opowiadanych przez kobiety o nich samych.

Pokaz 8 marca w Międzynarodowym Dniu Kobiet będzie dopiero przedsmakiem wielu tytułów dotyczących kobiet, które pojawią się na festiwalu w maju. Wśród nich będzie „Lekcja miłości” („Lessons of Love”) Małgorzaty Goliszewskie i Katarzyny Matei. To historia 69-letniej Joli, która wyrwała się z toksycznego małżeństwa, wraca po kilkudziesięciu latach do Polski, do rodzinnego Szczecina, i stara się ułożyć życie na nowo. Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka – starszego od siebie mężczyznę, który zakochuje się w niej bez pamięci. Czy Jola odważy się żyć swoim życiem? 

Zarówno w „Kobiecie” i „Lekcji miłości” mocno wybrzmiewa temat przemocy wobec kobiet, której poświęcony jest w całości film „Co nas nie zabije” („That Which Does Not Kill”). Alexe Poukine pokazuje, że osoby doświadczające przemocy na tle seksualnym nadal muszą codziennie mierzyć się ze społecznym ostracyzmem i wpajanym poczuciem winy. Film przełamuje tabu, jakim jest gwałt, o którym społeczeństwo woli milczeć.

Z aktywistyczną misją zmiany naszego postrzegania ciała kobiet konta na Instagramie założyły z kolei bohaterki filmu Grubaski na front” („Fat Front”) Louise Unmack Kjeldsen i Louise Detlefsen. „Plus size”, „krągłe”, „większe"? Jak nazywać dziewczyny, które nie przypominają modelek z okładek magazynów? Same odpowiadają na to pytanie, mówiąc wprost: jesteśmy grube. Chcą odczarować to negatywne określenie i cieszyć się życiem na własnych warunkach. W filmie poznajemy cztery dziewczyny ze Skandynawii – jedna z nich, Chubby Dane, będzie gościła na festiwalu w maju i spotka się w widzami i widzkami. 

To jedynie kilka z hitów w programie nadchodzącej 17. edycji Millennium Docs Against Gravity. Niedługo poinformujemy o kolejnych wspaniałych tytułach stworzonych przez kobiety oraz dotyczących sytuacji kobiet na świecie.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w sześciu polskich miastach –  od 4 do 13 września w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy. O datach, w jakich festiwal odbędzie się w Gdyni, poinformujemy wkrótce.