Praca w jednym ujęciu - zapisy na warsztaty do 25 września

Inspirowany inicjatywą Antje Ehmann i Haruna Farockiego, „Praca w jednym ujęciu” to otwarty projekt realizowany pod nadzorem Antje Ehmann – artystki i kuratorki, Luisa Feduchiego – architekta, i Evy Stotz – reżyserki i producentki filmowej.

Warsztaty odbędą się 3-28 października. Zostaną poprowadzone w języku anfielskim. Zgłoszenia można wysyłać do 25 września za pomocą poniższego formularza:

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/kul/sup/arb/lab.html

W okresie od 2011 do 2014 r., artyści Antje Ehmann i Harun Farocki prowadzili warsztaty poświęcone tematyce pracy w piętnastu miastach z różnych stron świata. Od 2017 r. Antje Ehmann realizuje projekt we współpracy z Evą Stotz i Luisem Feduchi.
 
„Praca w jednym ujęciu” to studium aktualnego znaczenia, warunków i widoczności pracy w ujęciu globalnym. Rezultatem projektu jest seria filmów krótkometrażowych będących efektem prowadzonych warsztatów. Filmy realizowane są we współpracy z lokalnymi twórcami i producentami filmowymi.
 
Ważnym punktem odniesienia jest tu klasyczny film braci Lumière z końca XIX wieku, który przedstawia robotników opuszczających fabrykę Lumière w Lyonie po dniu pracy. Poszukiwania tego motywu w miastach, gdzie odbywają się warsztaty, oraz wynikające z tych poszukiwań nowe wersje wspomnianego filmu – określone zbiorczą nazwą „Wyjście robotników z fabryki” – to część omawianego tu projektu.
 
Filmy powstające w ramach warsztatów muszą spełnić następujące kryteria: maksymalna długość nagrania to 2 minuty; dozwolone jest zarówno ujęcie statyczne, jak i ruchome; dopuszczalna jest edycja dźwięku. Zabroniono natomiast cięcia obrazu czy nakładania efektów na obraz. Filmy muszą być zrealizowane w jednym ujęciu.
 
Realizacja filmów zgodnie z powyższymi założeniami ma umożliwić dogłębną analizę poszczególnych rodzajów udokumentowanej pracy, pozwolić przyjrzeć się lepiej choreografii czynności i procesów składających się na pracę, a także zrozumieć wyjątkowy charakter każdego z rodzajów wykonywanej pracy.
 
Efektem projektu jest zbiór ponad 400 filmów przedstawiających ludzką pracę. Wszystkie filmy można obejrzeć na stronie projektu http://labour-in-a-single-shot.net - która stanowi swego rodzaju archiwum, encyklopedię poświęconą tematyce pracy i jej różnym odsłonom w dobie globalnego kapitalizmu.
 
Ehmann i Feduchi wznowią swoje badania, tym razem we współpracy z filmowcami z Warszawy i Berlina. Prace planują prowadzić od sierpnia do listopada 2020 r. Niemieckojęzyczny tytuł projektu „Eine Einstellung zur Arbeit” ma podwójne znaczenie: oznacza pracę w jednym ujęciu i  jednoczesnie postawę względem pracy.
 
Kwestia tego, w jaki sposób kryzys spowodowany pandemią koronawirusa wpłynął na rzeczywistość zawodową w Warszawie i w Berlinie będzie również stanowić ważny punkt programu. Czy zrealizowane filmy będą w stanie pokazać, jak ta rzeczywistość się zmieniła? Czy wszystkie zachodzące zmiany da się uchwycić w postaci obrazu? Czy same filmy będą się zmieniać? Co z sytuacją braku pracy?
 
Pod koniec bieżącego roku lub na wiosnę 2021 r., kiedy zagraniczne podróże i kontakt bezpośredni z innymi osobami nie będą już, miejmy nadzieję, wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia, planowana jest w Warszawie wystawa, w ramach której odbędzie się prezentacja filmów zrealizowanych w ramach tegorocznych warsztatów w Warszawie i Berlinie.
 
Warsztat będzie prowadzony w języku angielskim. Udział w warsztacie jest bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma 300 euro jako środki na realizację filmu.
 
Projekt jest owocem współpracy Goethe-Institut w Warszawie i Harun Farocki GbR.