Rusza innowacyjna w skali kraju Akademia filmu awangardowego!

  • image

Już 3 października rozpoczynają się zajęcia Akademii filmu awangardowego, wspólnego projektu Fundacji Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Ten wyjątkowy projekt edukacyjny rozpocznie się od pierwszego w naszym kraju pokazu odrestaurowanego przez Cinémathèque Française i Centre Pompidou arcydzieła awangardy - „Złotego wieku” Luisa Buñuela!

Ponad 40 filmów awangardowych i dokumentalnych składa się na nowe zajęcia, skierowane głównie do studentów Uniwersytetu Warszawskiego i studentów Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projekt już cieszy się dużym zainteresowaniem! Będziemy spotykali się z dziełami gigantów awangardy oraz ekspertami co czwartek w kinie Iluzjon o godzinie 17.

Dlaczego warto znać dzieła mistrzów awangardy?

Trudno zrozumieć współczesne kino, w szczególności dokumentalne, bez wiedzy na temat dzieł, które stworzyły podstawę dla kolejnych pokoleń twórców. Program obejmuje więc projekcje filmów legendarnych twórców: Luisa Buñuela i Salvadora Dalego, Dzigi Wiertowa, Mai Deren, Jonasa Mekasa, Franciszki i Stefana Themersonów, Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy, Kennetha Angera, Yoko Ono i wielu innych. Przy okazji sylwetki Mai Deren, Josepha Beuysa czy Tony’ego Conrada są idealnym wstępem do odbioru współczesnych filmów dokumentalnych. Akademia filmu awangardowego daje szerokie spojrzenie, pozwala jeszcze lepiej rozumieć sztukę. Każdemu spotkaniu będzie towarzyszył wykład specjalisty, który pozwoli zrozumieć kontekst powstania i intencje twórców. 

Zaczynamy od pierwszego w Polsce pokazu odrestaurowanej przez Cinémathèque Française i Centre Pompidou wersji „Złotego wieku”, pełnego surrealistycznego buntu, który niegdyś wywołał skandal.

„Złoty wiek” to jednak dopiero początek. To nie będzie jedyny film, który widzowie Akademii filmu awangardowego zobaczą w odnowionej wersji. Podczas projekcji 3 października zaplanowane są także pokazy filmów „Balet mechaniczny” Fernanda Légera i „Antrakt” René Claira, które także zyskały drugie życie, oraz film „Pies andaluzyjski” Luisa Buñuela i Salvadora Dali’ego wyświetlany na taśmie 35 mm. Tego dnia wykład po projekcji poprowadzi prof. dr hab. Marcin Giżycki.

Kolejne zajęcia odbędą się już 17 października. Będą im towarzyszyły pokazy kolejnych filmów, bez których trudno wyobrazić sobie historię kina: widzowie zobaczą „Człowieka z kamerą” Dzigi Wiertowa (ZSRR) i niemiecką produkcję „Berlin, symfonia wielkiego miasta” Waltera Ruttmanna – oczywiście w wersjach po renowacji obrazu.

Misja i partnerzy Akademii Dokumentalnej 

Akademia filmu awangardowego I to kolejne zajęcia w ramach wieloletniego programu edukacyjnego Akademii Dokumentalnej – skierowanego do studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdyńskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i we Wrocławiu.

Organizatorami Akademii filmu awangardowego są: Fundacja Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawę i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. 

Partnerami projektu są: Akademia Dokumentalna, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Arsenal – Institute for Film and Video w Berlinie, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Kino Iluzjon, Cinémathèque Française, Home Movie Day Warszawa.

Wszystkie projekcje i wykłady będą odbywały się w miejscu kultowym, czyli Kinie Iluzjon, które położone jest w sercu Starego Mokotowa, a jego  znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny fioletowy neon. Iluzjon proponuje ambitny i niepowtarzalny repertuar, połączenie klasyki (m.in. z archiwalnych zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego) i najważniejszych kinowych nowości, dzięki czemu idealnie pasuje do naszego projektu. W Iluzjonie można zobaczyć legendy kina – Mastroianniego, Gable’a, Newmana, Sophię Loren czy Marylin Monroe, wziąć udział w osobliwych spotkaniach filmowych np. z czechosłowackim horrorem czy w seansach z muzyką na żywo. Iluzjon jest także miejscem nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, festiwali i przeglądów. Więcej informacji na www.iluzjon.fn.org.pl

Kuratorzy Akademii filmu awangardowego: Łukasz Ronduda, Gabriela Sitek. Współpraca: Katarzyna Karwańska. Obieg i przygotowanie kopii: Michał Rogalski. Identyfikacja wizualna: Marta Lissowska.

Kilka informacji praktycznych

Zajęcia mają charakter ogólnouniwersytecki na UW (4 pkt ECTS). Studenci Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP I stopnia (studiów licencjackich) mogą otrzymać za zaliczenie zajęć 3 pkt ECTS, studenci II stopnia 4 pkt ECTS. Studenci i osoby spoza uczelni zapisane na zajęcia powinny zaopatrzyć się w semestralny karnet w cenie 100 zł.

Pełny program zajęć jest dostępny pod tym linkiem: http://akademiadokumentalna.pl/szkoly-wyzsze/akademia-filmu-awangardowego-i/

W tym semestrze studenci Uniwersytetu Warszawskiego mogą zapisać się także na zajęcia: Akademii Filmu Dokumentalnego cz. 1 (http://akademiadokumentalna.pl/szkoly-wyzsze/uw/), które prowadzi Kaja Klimek. Pierwsze zajęcia już 2 października. Akademia Filmu Dokumentalnego Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach której wykłady prowadzi Marcin Borchardt, rusza 8 października (http://akademiadokumentalna.pl/szkoly-wyzsze/ug/). Zapraszamy!