Znamy pierwsze hity 17. edycji Millennium Docs Against Gravity! Rusza sprzedaż karnetów – to także idealny pomysł na prezent!

Prawa i sytuacja kobiet na świecie, Truman Capote oraz wojna w Syrii – to tematy poruszane przez cztery znakomite filmy, które pojawią się wraz z około 120 innymi tytułami na 17. edycji Millennium Docs Against Gravity. Ruszyła sprzedaż festiwalowych karnetów na warszawską edycję, która będzie miała miejsce w pięciu stołecznych kinach. Karnety można kupić dla siebie albo po raz pierwszy na prezent dla wybranej osoby. Są dostępne na stronie festiwalu oraz w salonach Empik.

Mecenasem tytularnym Millennium Docs Against Gravity jest Bank Millennium, z którym festiwal jest związany od 2006 roku.

Karnety na warszawską edycję festiwalu możesz kupić na stronie festiwalu: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/passes

W maju widzowie będą mogli obejrzeć m.in. dwa wyjątkowe filmy dotyczące sytuacji oraz praw kobiet. Pierwszy jest spektakularną wizualnie opowieścią o życiu kobiet w różnych zakątkach świata, ukazującą perspektywę zarówno 16-letniej dziewczyny, jak i 80-latki. „Woman” z socjologicznym zacięciem opowiada o tematach kluczowych, jak sytuacja kobiet na rynku pracy, ich pozycja społeczna, macierzyństwo czy doświadczenie przemocy. To także kolejny obraz pokazywany na naszym festiwalu w reżyserii wybitnego francuskiego fotografa Yanna Arthusa-Bertranda (kultowa już seria zdjęć i album „Ziemia widziana z nieba”). Tym razem wyreżyserował film wspólnie z Anastazją Mikową. Arthus-Bertrand podbił już serca festiwalowej publiczności w 2016 roku filmem „Człowiek”.

Drugim filmem opowiadającym o przemocy wobec kobiet, będzie intymna opowieść o 69-letniej Joli w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. „Lessons of Love” pokazuje bohaterkę, która nie tylko wyrwała się po blisko 50 latach z toksycznego związku, ale także udało jej się przewartościować swoje życie i na nowo się odnaleźć po powrocie do Polski z wieloletniego pobytu we Włoszech. Jola jest przy tym niesamowicie barwną postacią, czerpiącą z życia pełnymi garściami, która wyznała:„Zgodziłam się na ten film, bo chciałam, żeby świat się dowiedział o tym, co kobiety muszą przeżywać za zamkniętymi drzwiami”.

Jednym z najważniejszych filmów 17. edycji MDAG będzie także „For Sama”, wstrząsająca opowieść o życiu w Syrii, o której „The Guardian” napisał: „Mocny, przerażający i głęboko humanistyczny film dokumentalny o życiu w oblężonym Aleppo, który idealnie pokazuje panującą tam atmosferę strachu i nadziei”. Film otrzymał do tej pory wiele prestiżowych nagród, m.in. Europejską Nagrodą Filmową dla Najlepszego filmu dokumentalnego w zeszłą sobotę. Przyznano mu także Nagrodę Złote Oko dla Najlepszego filmu dokumentalnego na festiwalu w Cannes oraz cztery nagrody British Independent Film Award, w tym dla Najlepszego brytyjskiego filmu niezależnego, Najlepszego filmu dokumentalnego i Najlepszego reżysera, a w tym wypadku dokładnie dla duetu reżyserskiego - Waad al-Kateab i Edward Watts. Jak powiedział Watts, on jedynie pomógł zmontować materiał zgromadzony z narażeniem życia przez niezwykle odważną reżyserkę Waad al-Kateab.

Na przyszłorocznym festiwalu MDAG nie zabraknie także wielu opowieści o wybitnych twórcach. Na szczególną uwagę zasługuje niesamowita historia Trumana Capotego, który większości z nas był znany jako wybitny pisarz, ale miał też bardzo ciekawe życie osobiste, oparte na nieustannym wymyślaniu samego siebie na nowo. W „The Capote Tapes” reżyser Ebs Burnough sięga do ogromnej ilości materiałów archiwalnych, ukazując atmosferę wiecznej dekadenckiej zabawy, roztaczaną przez Capotego. W tej szalonej podróży przez życie klasyka amerykańskiej literatury towarzyszą nam wybitne postaci z historii kina, jak chociażby muza pisarza Audrey Hepburn.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w sześciu polskich miastach –  od 4 do 13 września w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy. O datach, w jakich festiwal odbędzie się w Gdyni, poinformujemy wkrótce.

Trwa sprzedaż karnetów na warszawską edycję festiwalu.

https://mdag.pl/17/pl/warszawa/passes