Spotkanie: Prezentacja przedsięwzięcia Polskie Archiwum Filmów Domowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przed filmem ZAMĘT – KRONIKA RODZINNA reż. Péter Forgács


niedziela, 6 września | 13:00 | Kinoteka 2

Prezentacja przedsięwzięcia Polskie Archiwum Filmów Domowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przed filmem ZAMĘT – KRONIKA RODZINNA reż. Péter Forgács

W języku polskim

Partnerzy: Towarzystwo Przyjaciół MSN, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Arsenal – Institute for Film and Video Art w Berlinie

Polskie Archiwum Filmów Domowych to projekt skupiony na gromadzeniu i digitalizacji filmów prywatnych, domowych tworzonych w powojennej Polsce w kontekście życia codziennego, głównie na taśmach 8 i 16 mm. Celem archiwum jest ocalenie istniejących, często zapomnianych taśm, a następnie udostępnienie ich na specjalnej platformie internetowej. Archiwum trafi do nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad.

„Domowe ósemki, super ósemki, szesnastki. Pozbawione dźwięku. Nieme świadectwo naszych czasów. Unikalny zapis parterowej historii Polski. Wolny od publicystycznego kontekstu. Święta rodzinne, domowe uroczystości, wakacje, wycieczki, praca, pielgrzymki, pogrzeby, manifestacje, szkoła… Ale też zwyczajna rejestracja codzienności. Uchwycona często niewprawną amatorską ręką. Źródłowy materiał. Czysty i bezinteresowny. Nieostemplowany artystycznym stygmatem. Tworzony z myślą o najbliższych. Żeby przetrwała pamięć. Ta najmniejsza. Mikropamięć domowej historii. (…) Chciałbym znaleźć dla niej wspólny dom. Uratować od zapomnienia” – określa charakter przedsięwzięcia Maciej Drygas, artysta i reżyser filmowy, który jest inicjatorem projektu.

Pierwsza publiczna odsłona Archiwum zaplanowana jest na grudzień 2020 roku. Polskie Archiwum Filmów Domowych to przedsięwzięcie realizowane od 2019 roku przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół MSN oraz Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity.

Podczas spotkania porozmawiamy z twórcami Polskiego Archiwum Filmów Domowych o charakterze tego wyjątkowego przedsięwzięcia jak i znaczeniu digitalizacji i ocalania rodzinnych archiwów.

Goście:

dr hab. Maciej J. Drygas – inicjator projektu Polskiego Archiwum Filmów Domowych, reżyser filmowy i radiowy, producent, scenarzysta, profesor w Szkole Filmowej w Łodzi. Absolwent wydziału reżyserii Instytutu Kinematografii w Moskwie (WGIK). Po ukończeniu studiów asystent Krzysztofa Zanussiego i Krzysztofa Kieślowskiego. Laureat wielu międzynarodowych festiwali. Filmy i słuchowiska radiowe Macieja J. Drygasa emitowane były przez stacje telewizyjne i radiowe w wielu krajach.

Katarzyna Karwańska – kuratorka Polskiego Archiwum Filmów Domowych, kuratorka i producentka licznych wystaw i filmów. Absolwentka filozofii, kulturoznawstwa i podyplomowych studiów kuratorskich. Ukończyła Kurs Kreatywnych Producentów Filmowych prowadzony przez Szkołę Wajdy. Od 2008 roku pracuje w MSN w Warszawie. Od 2017 roku prowadzi Fundację Tomasza Machcińskiego.

Prowadząca:

dr Gabriela Sitek - inicjatorka sekcji Z domowych archiwów, zajmuje się kinem found footage