Wykład mistrzowski Jana Grarupa


sobota, 5 września | 14:30 | Pałac Kultury i Nauki, sala Starzyńskiego

5 września Jan Grarup wygłosi swój wykład mistrzowski w Pałacu Kultury i Nauki. Do wstępu na wydarzenie uprawniają bilety zakupione na pokaz filmu poprzedzający wykład. Start seansu będzie miał miejsce 5 września o 12:30 w Kinotece, natomiast wykład rozpocznie się po nim, o 14:30, w Pałacu Kultury i Nauki.

Przez ponad 25 lat Jan Grarup fotografował jedne z najbardziej wstrząsających konfliktów i klęsk, z którymi mierzyła się ludzkość. Był świadkiem ludobójstw w Rwandzie i Darfurze, robił zdjęcia obu stronom konfliktu Palestyńsko-Izraelskiego, fotografował tragiczne skutki trzęsień ziemi w Kaszmirze czy na Haiti. Otrzymał wiele nagród tak dziennikarskich, jak i przyznanych przez organizacje pozarządowe i środowisko fotograficzne, w tym 8 nagród World Press Photo.

Twórczość Jana Grarupa nie skupia się jednak tylko na cierpieniu i okrucieństwie, ale ukazuje także niesamowitą wytrwałość ludzkiej natury, czułość i intymność ludzkich relacji (nawet w obliczu tragedii), czy nadzieję na uratowanie jutra. To właśnie ten dualizm człowieczeństwa przedstawiony zostanie na wystawie „Nasze codzienne ludobójstwa”, stworzonej specjalnie na festiwal Millennium Docs Against Gravity.

Jan Grarup spotka się z publicznością także 3 września w kinie Iluzjon na pokazie otwarcia festiwalu oraz na wernisażu wystawy jego zdjęć.

Przeczytaj więcej o: Nasze codzienne ludobójstwa. Wystawa fotografii Jana Grarupa >>